Francouzské hory bojují s nedostatkem sněhu, v některých resortech zavřeli sjezdovky

ČTK ČTK
3. 1. 2019 10:13
Ve francouzských horách hrozí kvůli nedostatku sněhu a mimořádně nízkým nočním teplotám úrazy na zledovatělých sjezdovkách. Málo sněhu je ve všech horských masivech, nejhorší situace je ale na jihu v Pyrenejích, kde musela být řada sjezdovek uzavřena. Server Skipass.com uvádí, že špatné podmínky pro lyžaře panují především v nadmořských výškách pod 2200 až 2400 metrů nad mořem.
Ve francouzském skiareálu Chamonix vyzvali lyžaře kvůli tvrdému povrchu k opatrnější a pomalejší jízdě.
Ve francouzském skiareálu Chamonix vyzvali lyžaře kvůli tvrdému povrchu k opatrnější a pomalejší jízdě. | Foto: Facebook / oficiální profil La Chamoniarde

Záchranáři hlásili v uplynulých dnech velké množství úrazů. Společnost, která má v alpském středisku Chamonix na starosti prevenci úrazů a bezpečnost, na Facebooku vyzvala lyžaře kvůli tvrdému povrchu k opatrnější a pomalejší jízdě.

"Lyžování je možné v podstatě všude, ale moc slavné to není," napsal server Skipass.com k situaci ve francouzských Alpách.

Ve středisku Saint-Lary-Soulan v Pyrenejích jsou v provozu dokonce jen čtyři sjezdovky z 56. "Problematické zimy byly už předtím, ale tentokrát není sníh ani na těch nejvýše položených svazích. Nikdo si nepamatuje, že by to bylo v uplynulých 20 letech tak špatné," řekl ve francouzském tisku ředitel střediska Jean-Claude Dupla.

Z asi 30 středisek v Pyrenejích jen 13 funguje v omezeném režimu. Některé resorty se vrátily k letním aktivitám, jako jsou například horská kola.

Solidní sněhovou pokrývkou se nemohou chlubit ani jiná pohoří - Vogézy, Jura nebo Francouzské středohoří.

Lyžařský instruktor Marcellin Bernard, jenž působí v alpské oblasti Val-Thorens, která je nejvýše položeným lyžařským resortem v Evropě, říká, že nejhůře postižená jsou níže ležící střediska. "My to tu máme díky poloze docela dobré. Sněžná děla pracují přes noc. Níže ležící střediska jako Les Menuires ale mají větší potíže. Díky umělému sněhu ve Val-Thorens je povrch měkký, ale pod ním leží nebývale tvrdá vrstva přírodního sněhu," dodal Bernard.

"Mrzne skoro každou noc a ráno jsou sjezdovky tvrdé jako beton. Když spadnete, existuje větší pravděpodobnost, že si něco zlomíte," uvedl lyžařský instruktor Gilles Szekely ze střediska Chamrousse. Místní lékař dodal, že jeho klinika bývá plná a on sám ošetřil spoustu zlomenin. "Na ledu nemůžete ovládat lyže tak dobře jako na měkkém sněhu," dodal.

Mnozí z nedostatku sněhu viní globální oteplování. Studie o vyhlídkách francouzského lyžařského průmyslu v následujících dvou desetiletích, kterou si objednal francouzský departement Isére, uvádí, že obecně bude méně sněhu.

"Bude padat méně často a v kratších obdobích," píše se v dokumentu podle britského deníku The Daily Telegraph. Jedinou cestou, aby tento sektor přežil, je podle autorů studie investování do systémů umělého zasněžování. Náklady jsou ale vysoké a ekologové upozorňují na nežádoucí vyčerpávání vodních zásob.

Video: Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Záběry z Mělnicka a dálnice D8

Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Záběry z Mělnicka a dálnice D8. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy