Francouzské hory bojují s nedostatkem sněhu, v některých resortech zavřeli sjezdovky

ČTK ČTK
3. 1. 2019 10:13
Ve francouzských horách hrozí kvůli nedostatku sněhu a mimořádně nízkým nočním teplotám úrazy na zledovatělých sjezdovkách. Málo sněhu je ve všech horských masivech, nejhorší situace je ale na jihu v Pyrenejích, kde musela být řada sjezdovek uzavřena. Server Skipass.com uvádí, že špatné podmínky pro lyžaře panují především v nadmořských výškách pod 2200 až 2400 metrů nad mořem.
Ve francouzském skiareálu Chamonix vyzvali lyžaře kvůli tvrdému povrchu k opatrnější a pomalejší jízdě.
Ve francouzském skiareálu Chamonix vyzvali lyžaře kvůli tvrdému povrchu k opatrnější a pomalejší jízdě. | Foto: Facebook / oficiální profil La Chamoniarde

Záchranáři hlásili v uplynulých dnech velké množství úrazů. Společnost, která má v alpském středisku Chamonix na starosti prevenci úrazů a bezpečnost, na Facebooku vyzvala lyžaře kvůli tvrdému povrchu k opatrnější a pomalejší jízdě.

"Lyžování je možné v podstatě všude, ale moc slavné to není," napsal server Skipass.com k situaci ve francouzských Alpách.

Ve středisku Saint-Lary-Soulan v Pyrenejích jsou v provozu dokonce jen čtyři sjezdovky z 56. "Problematické zimy byly už předtím, ale tentokrát není sníh ani na těch nejvýše položených svazích. Nikdo si nepamatuje, že by to bylo v uplynulých 20 letech tak špatné," řekl ve francouzském tisku ředitel střediska Jean-Claude Dupla.

Z asi 30 středisek v Pyrenejích jen 13 funguje v omezeném režimu. Některé resorty se vrátily k letním aktivitám, jako jsou například horská kola.

Solidní sněhovou pokrývkou se nemohou chlubit ani jiná pohoří - Vogézy, Jura nebo Francouzské středohoří.

Lyžařský instruktor Marcellin Bernard, jenž působí v alpské oblasti Val-Thorens, která je nejvýše položeným lyžařským resortem v Evropě, říká, že nejhůře postižená jsou níže ležící střediska. "My to tu máme díky poloze docela dobré. Sněžná děla pracují přes noc. Níže ležící střediska jako Les Menuires ale mají větší potíže. Díky umělému sněhu ve Val-Thorens je povrch měkký, ale pod ním leží nebývale tvrdá vrstva přírodního sněhu," dodal Bernard.

"Mrzne skoro každou noc a ráno jsou sjezdovky tvrdé jako beton. Když spadnete, existuje větší pravděpodobnost, že si něco zlomíte," uvedl lyžařský instruktor Gilles Szekely ze střediska Chamrousse. Místní lékař dodal, že jeho klinika bývá plná a on sám ošetřil spoustu zlomenin. "Na ledu nemůžete ovládat lyže tak dobře jako na měkkém sněhu," dodal.

Mnozí z nedostatku sněhu viní globální oteplování. Studie o vyhlídkách francouzského lyžařského průmyslu v následujících dvou desetiletích, kterou si objednal francouzský departement Isére, uvádí, že obecně bude méně sněhu.

"Bude padat méně často a v kratších obdobích," píše se v dokumentu podle britského deníku The Daily Telegraph. Jedinou cestou, aby tento sektor přežil, je podle autorů studie investování do systémů umělého zasněžování. Náklady jsou ale vysoké a ekologové upozorňují na nežádoucí vyčerpávání vodních zásob.

Video: Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Záběry z Mělnicka a dálnice D8

Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Záběry z Mělnicka a dálnice D8. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 40 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy