Francouzské hory bojují s nedostatkem sněhu, v některých resortech zavřeli sjezdovky

ČTK ČTK
3. 1. 2019 10:13
Ve francouzských horách hrozí kvůli nedostatku sněhu a mimořádně nízkým nočním teplotám úrazy na zledovatělých sjezdovkách. Málo sněhu je ve všech horských masivech, nejhorší situace je ale na jihu v Pyrenejích, kde musela být řada sjezdovek uzavřena. Server Skipass.com uvádí, že špatné podmínky pro lyžaře panují především v nadmořských výškách pod 2200 až 2400 metrů nad mořem.
Ve francouzském skiareálu Chamonix vyzvali lyžaře kvůli tvrdému povrchu k opatrnější a pomalejší jízdě.
Ve francouzském skiareálu Chamonix vyzvali lyžaře kvůli tvrdému povrchu k opatrnější a pomalejší jízdě. | Foto: Facebook / oficiální profil La Chamoniarde

Záchranáři hlásili v uplynulých dnech velké množství úrazů. Společnost, která má v alpském středisku Chamonix na starosti prevenci úrazů a bezpečnost, na Facebooku vyzvala lyžaře kvůli tvrdému povrchu k opatrnější a pomalejší jízdě.

"Lyžování je možné v podstatě všude, ale moc slavné to není," napsal server Skipass.com k situaci ve francouzských Alpách.

Ve středisku Saint-Lary-Soulan v Pyrenejích jsou v provozu dokonce jen čtyři sjezdovky z 56. "Problematické zimy byly už předtím, ale tentokrát není sníh ani na těch nejvýše položených svazích. Nikdo si nepamatuje, že by to bylo v uplynulých 20 letech tak špatné," řekl ve francouzském tisku ředitel střediska Jean-Claude Dupla.

Z asi 30 středisek v Pyrenejích jen 13 funguje v omezeném režimu. Některé resorty se vrátily k letním aktivitám, jako jsou například horská kola.

Solidní sněhovou pokrývkou se nemohou chlubit ani jiná pohoří - Vogézy, Jura nebo Francouzské středohoří.

Lyžařský instruktor Marcellin Bernard, jenž působí v alpské oblasti Val-Thorens, která je nejvýše položeným lyžařským resortem v Evropě, říká, že nejhůře postižená jsou níže ležící střediska. "My to tu máme díky poloze docela dobré. Sněžná děla pracují přes noc. Níže ležící střediska jako Les Menuires ale mají větší potíže. Díky umělému sněhu ve Val-Thorens je povrch měkký, ale pod ním leží nebývale tvrdá vrstva přírodního sněhu," dodal Bernard.

"Mrzne skoro každou noc a ráno jsou sjezdovky tvrdé jako beton. Když spadnete, existuje větší pravděpodobnost, že si něco zlomíte," uvedl lyžařský instruktor Gilles Szekely ze střediska Chamrousse. Místní lékař dodal, že jeho klinika bývá plná a on sám ošetřil spoustu zlomenin. "Na ledu nemůžete ovládat lyže tak dobře jako na měkkém sněhu," dodal.

Mnozí z nedostatku sněhu viní globální oteplování. Studie o vyhlídkách francouzského lyžařského průmyslu v následujících dvou desetiletích, kterou si objednal francouzský departement Isére, uvádí, že obecně bude méně sněhu.

"Bude padat méně často a v kratších obdobích," píše se v dokumentu podle britského deníku The Daily Telegraph. Jedinou cestou, aby tento sektor přežil, je podle autorů studie investování do systémů umělého zasněžování. Náklady jsou ale vysoké a ekologové upozorňují na nežádoucí vyčerpávání vodních zásob.

Video: Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Záběry z Mělnicka a dálnice D8

Vydatné sněžení komplikuje dopravu na českých silnicích. Záběry z Mělnicka a dálnice D8. | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

před 58 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy