reklama
 
 

Francouzská vláda po volbách podala demisi. Většinu členů by měl Macron jmenovat znovu

19. 6. 2017 20:37
Pouhý měsíc činnosti má za sebou vláda francouzského premiéra Édouarda Philippea. Po pondělním oznámení výsledků parlamentních voleb Philippe podal demisi, očekává se však, že většinu členů kabinetu by měl prezident Emmanuel Macron jmenovat do funkcí znovu. Netýká se to však ministra pro územní soudržnost Richarda Ferranda, který je podezřelý z majetkových trestných činů.

Paříž - Francouzský premiér Édouard Philippe podal v pondělí po oznámení výsledků parlamentních voleb demisi své vlády, informoval Elysejský palác. Nové složení kabinetu bude známo v příštích dnech. Předpokládá se, že většina jeho členů v čele s Philippem bude do funkcí prezidentem Emmanuelem Macronem opět jmenována.

Kabinet fungoval pouze měsíc od zvolení Macrona do čela státu a vládní hnutí Republika v pohybu (REM) zaznamenalo v parlamentních volbách výrazně vítězství a bude mít v dolní komoře většinu křesel.

Ve vládě nicméně už nebude ministr pro územní soudržnost Richard Ferrand, který je podezřelý mimo jiné z majetkových trestných činů a z nepoctivého jednání.

Podle televize BFM se ovšem Ferrand na Macronovo přání ujme vedení poslaneckého klubu hnutí REM.

V Národním shromáždění o 577 místech obsadí poslanci REM 308 křesel; hnutí bude vládnout opět v koalici s centristickou formací MoDem, která získala 42 mandátů.

Vládu čeká přes léto příprava reforem slibovaných Macronem a také kampaň před volbami do 348členného Senátu, jehož polovina se bude obměňovat v září. V současnosti mají v Senátu převahu Republikáni, kteří z voleb do Národního shromáždění odešli poraženi, když obdrželi jen 112 mandátů.

Pokud nedojde k ekonomickému obratu, tak má prezident Emmanuel Macron pro svůj reformní program lepší pozici než jeho předchůdci, říká politolog. | Video: Martin Veselovský |  12:13

autor: ČTK | 19. 6. 2017 20:37

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama