Francouzská vláda navrhne prodloužit výjimečný stav do července. Kvůli volbám

ČTK ČTK
10. 12. 2016 11:28
Francouzská vláda navrhne prodloužit v zemi výjimečný stav až do července 2017. Premiér Bernard Cazeneuve oznámil, že tak učiní vzhledem k prezidentským a parlamentním volbám, které se budou konat v příštím roce. Další prodloužení výjimečného stavu vyžaduje opět souhlas parlamentu, jednat o něm má příští týden. Policii umožňuje bez soudního povolení provádět ve dne i v noci razie či zabavovat i legálně pořízené zbraně. Socialistická vláda jej zavedla loni v listopadu po teroristických útocích v Paříži, které si vyžádaly 130 obětí. Prezidentské volby se ve Francii uskuteční ve dvou kolech v dubnu a květnu, v červnu budou následovat parlamentní.
Foto: Reuters

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V New Yorku bude zákaz nočního vycházení do konce týdne, úřady ho zavedly kvůli násilnostem po smrti černocha George Floyda

Zákaz nočního vycházení od 20 hodin večer do pěti hodin ráno místního času bude v New Yorku platit do konce tohoto týdne. Dnes to oznámil starosta největšího amerického města Bill de Blasio. Tamní úřady lidem opouštět domovy zakázaly v souvislosti s násilnostmi, jež vypukly po nedávné smrti černocha George Floyda.

De Blasio podle televize CNN vyzval demonstranty, aby dnes protestovali během dne. "Pak, prosím, jděte domů, protože večer máme práci s tím, abychom ve městě udrželi klid," řekl de Blasio. Dodal, že podporuje mírumilovné protesty a varoval, že pokud demonstranti nebudou poslouchat nařízení úřadů, nezůstane to bez reakce. "Nebudeme tolerovat jakékoliv násilí. Nebudeme tolerovat útoky na policisty. Nebudeme tolerovat rozdmýchávání nenávisti," upozornil starosta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy