Francouzská socialistická vláda získala důvěru parlamentu

ČTK ČTK
16. 9. 2014 19:13
Francouzskou vládu podpořilo 269 poslanců, zatímco 244 jich bylo proti.
Premiér Manuel Valls.
Premiér Manuel Valls. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský parlament v úterý vyslovil důvěru socialistické vládě staronového premiéra Manuela Vallse, který čelí kritice velké části vlastní strany. Podle francouzských médií vládu podpořilo 269 poslanců, zatímco 244 jich bylo proti.

Přestože zákonodárný sbor ovládá socialistická většina, otázka působení staronového kabinetu, ze kterého byli vypuzeni kritici ekonomické politiky prezidenta Françoise Hollandea, vyvolává ve francouzské levici velké napětí.

Podle agentury AFP se 31 socialistických poslanců rozhodlo vládu nepodpořit. Učinili tak ale tím, že se zdrželi hlasování, takže kvórum pro potřebnou většinu hlasů neohrozili.

Valls tvrdě obhajoval svou reformní politiku, která je podle něj zaměřená na zvýšení konkurenceschopnosti země a konsolidaci veřejných financí. Zároveň odmítl, že to povede k zhoršení situace sociálně slabých vrstev obyvatelstva. Upozornil, že právě pro ně chystá jeho kabinet výrazné daňové úlevy.

"Nic nás nesmí odchýlit od našeho závazku dosáhnout úspor padesát miliard eur během tří let. Musíme kontrolovat vývoj veřejných výdajů," prohlásil premiér. Odmítl tak kritiku části socialistů, kterým se nelíbí ani záměr vydat čtyřicet miliard eur na pomoc podnikům výměnou za zvýšení počtu pracovních míst.

Ve Francii sílí nespokojenost voličů s výsledky působení socialistů od vítězství v prezidentských a parlamentních volbách v roce 2012. Navzdory Hollandeovým slibům se nedaří překonat hospodářské potíže a snižovat nezaměstnanost, což levicové voliče rekrutující se hlavně z řad zaměstnanců a většinou i nezaměstnaných trápí nejvíc.

Podle nejnovějších průzkumů si téměř dvě třetiny Francouzů přejí, aby Hollande, který má nyní jen třináctiprocentní podporu voličů, rezignoval před koncem svého mandátu v roce 2017.

 

Právě se děje

Další zprávy