Francouzská pravice má dalšího favorita na prezidenta. Fillonovy šance podle průzkumu rostou

ČTK ČTK
15. 11. 2016 22:28
Bývalý premiér Francois Fillon začíná díky úspěchu v televizních debatách dotahovat dosavadní favority primárek strany Republikány. Stále sice vede expremiér Alain Juppé, který by podle průzkumu ve druhém kole porazil v primárkách bývalého prezidenta Nicholase Sarkozyho. V duelu s Fillonem by ale podle současných odhadů prohrál.
Francois Fillon.
Francois Fillon. | Foto: Reuters

Paříž - Tradiční francouzská pravice má dalšího žhavého kandidáta pro prezidentské volby na jaře 2017 v osobě bývalého premiéra Françoise Fillona. Vyplynulo to z výsledků průzkumu, které v úterý zveřejnila agentura Opinionway. Dosavadní favorit nadcházejících primárek strany Republikáni expremiér Alain Juppé sice stále vede před prvním kolem a ve druhém kole by porazil exprezidenta Nicolase Sarkozyho, nikoli ale Fillona.

Pro Juppého, jehož obliba u voličů pravice pro první kolo 20. listopadu klesla o sedm procentních bodů na 33 procent, se podle komentářů nyní jeví jako zásadní, kdo s ním postoupí do rozhodujícího klání 27. listopadu.

Juppé by Sarkozyho ve druhém kole porazil poměrem 57 ku 43 procentům odevzdaných hlasů. Avšak v duelu s Fillonem by podle nynějších odhadů prohrál poměrem 46 ku 54. Fillon by ve druhém kole porazil Sarkozyho ještě výrazněji, 63 ku 37 procentům hlasů.

Sarkozy, který ztratil procentní bod, a Fillon, který díky úspěchu v televizních debatách kandidátů posílil o deset procentních bodů, mají nyní stejnou podporu 25 procent hlasů.

Komentáře se ale především shodují, že výsledek primárek je těžké předvídat. Těchto prvních prezidentských primárek v dějinách tradiční francouzské pravice se podle odhadů může zúčastnit 2,6 až tři miliony voličů. Budou rozhodovat hlasy nejen příznivců Republikánů, ale i dalších středopravicových a pravicových stran v celé zemi. Upsat se na listiny jejich sympatizantů by podle komentářů mohli i někteří levicoví voliči s cílem zabránit vítězství jimi velmi neoblíbeného exprezidenta Sarkozyho.

Rovněž kandidát hlavní levicové formace, vládní Socialistické strany, vzejde z primárek. Ty se mají konat v lednu. Oslabený prezident François Hollande teprve v prosinci oznámí, zda se jich zúčastní, nebo zda podpoří jiného kandidáta. Kdo všechno hodlá usilovat o kandidaturu za PS, zatím není jasné.

Z hlavních kandidátů je tak zatím jistá jen účast předsedkyně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penové, která se podle průzkumů bude těšit velké podpoře. Za téměř jistý se pokládá její postup do druhého kola. V něm by se měla nejspíš setkat s kandidátem Republikánů. Dosud se předpokládalo, že by nakonec prohrála, protože by proti představitelce krajní pravice hlasovali vedle přívrženců umírněné pravice i levicoví voliči.

Po vítězství rozporuplného Donalda Trumpa v USA se však objevily obavy, že voličská základna protiimigrační a nacionalistické krajní pravice by mohla značně posílit. Le Penová věří ve své konečné vítězství.

Dvoukolové prezidentské volby ve Francii jsou plánovány na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.

Praví i leví demokraté v Evropě po regionálních francouzských volbách slaví, že to nebude s nacionalisty Marine Le Penové tak horké. Ale ono bude. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

Další zprávy