Francouzská policie zadržela dalšího středoškoláka, který měl plánovat teroristický útok

ČTK ČTK
1. 10. 2016 0:28
Patnáctiletý chlapec byl napojen na člena Islámského státu, který je podezřelý z podnícení útoku na katlického kněze v červenci tohoto roku. Hoch byl zatčen ještě ve středu ráno v bydlišti svých rodičů v Domontu a následně byl zadržen na 48 hodin v cele tajné služby, než v pátek předstoupil před soud. V posledních týdnech byla podle AFP zadržena desítka adolescentů kvůli hrozbě útoků.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzské úřady uvalily v pátek vazbu na patnáctiletého středoškoláka, kterého obvinily, že ve spolčení s islamisty v cizině připravoval teroristický útok.

Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný soudní zdroj. Jde o další ze série podobných případů.

Nejmenovaný chlapec byl prostřednictvím šifrované elektronické komunikace ve styku s francouzským radikálem a členem Islámského státu (IS) Rachidem Kassimem, který se z oblasti Sýrie a Iráku pokouší na dálku řídit své nově získané přívržence ve Francii.

Hoch byl zatčen ještě ve středu ráno v bydlišti svých rodičů v Domontu a následně byl zadržen na 48 hodin v cele tajné služby, než v pátek předstoupil před soud. Zadržení podle zdroje souviselo s podezřením, že se chlapec "chystá přejít k činu", ale ve vazbě "ujišťoval, že by se plánu vzdal".

Středoškolák byl prostřednictvím šifrované sítě v kontaktu také s jiným patnáctiletým chlapcem, který byl v polovině září zatčen v Paříži rovněž pro podezření z plánování útoku ve spolčení s Kassimem.

V posledních týdnech byla podle AFP zadržena desítka adolescentů kvůli hrozbě útoků inspirovaných Kassimem. Ten je podezřelý, že podnítil vraždu policisty a jeho partnerky, spáchanou 13. června v Magnanville u Paříže, jakož i podřezání pětaosmdesátiletého kněze v kostele v Saint-Etienne-du-Rouvray 26. července. Kassim prý také řídil komando tří žen, dopadené na počátku září po odhalení auta s plynovými bombami v Paříži.

Ve Francii platí výjimečný stav od loňského teroristického útoku v Paříži, při němž zemřelo 130 lidí. V reakci na červencový atentát v Nice, kde přišlo o život 85 osob, byl výjimečný stav prodloužen do ledna příštího roku. K oběma masakrům se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

 

Právě se děje

před 15 minutami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy