Francouzská policie zadržela dalšího středoškoláka, který měl plánovat teroristický útok

ČTK ČTK
1. 10. 2016 0:28
Patnáctiletý chlapec byl napojen na člena Islámského státu, který je podezřelý z podnícení útoku na katlického kněze v červenci tohoto roku. Hoch byl zatčen ještě ve středu ráno v bydlišti svých rodičů v Domontu a následně byl zadržen na 48 hodin v cele tajné služby, než v pátek předstoupil před soud. V posledních týdnech byla podle AFP zadržena desítka adolescentů kvůli hrozbě útoků.
ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzské úřady uvalily v pátek vazbu na patnáctiletého středoškoláka, kterého obvinily, že ve spolčení s islamisty v cizině připravoval teroristický útok.

Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nejmenovaný soudní zdroj. Jde o další ze série podobných případů.

Nejmenovaný chlapec byl prostřednictvím šifrované elektronické komunikace ve styku s francouzským radikálem a členem Islámského státu (IS) Rachidem Kassimem, který se z oblasti Sýrie a Iráku pokouší na dálku řídit své nově získané přívržence ve Francii.

Hoch byl zatčen ještě ve středu ráno v bydlišti svých rodičů v Domontu a následně byl zadržen na 48 hodin v cele tajné služby, než v pátek předstoupil před soud. Zadržení podle zdroje souviselo s podezřením, že se chlapec "chystá přejít k činu", ale ve vazbě "ujišťoval, že by se plánu vzdal".

Středoškolák byl prostřednictvím šifrované sítě v kontaktu také s jiným patnáctiletým chlapcem, který byl v polovině září zatčen v Paříži rovněž pro podezření z plánování útoku ve spolčení s Kassimem.

V posledních týdnech byla podle AFP zadržena desítka adolescentů kvůli hrozbě útoků inspirovaných Kassimem. Ten je podezřelý, že podnítil vraždu policisty a jeho partnerky, spáchanou 13. června v Magnanville u Paříže, jakož i podřezání pětaosmdesátiletého kněze v kostele v Saint-Etienne-du-Rouvray 26. července. Kassim prý také řídil komando tří žen, dopadené na počátku září po odhalení auta s plynovými bombami v Paříži.

Ve Francii platí výjimečný stav od loňského teroristického útoku v Paříži, při němž zemřelo 130 lidí. V reakci na červencový atentát v Nice, kde přišlo o život 85 osob, byl výjimečný stav prodloužen do ledna příštího roku. K oběma masakrům se přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy