Francouzka se vydávala za oběť atentátů, aby získala peníze. Soud ji poslal do vězení

ČTK ČTK
16. 10. 2018 12:52
Žena díky podvodu získala v přepočtu půl milionu korun a nechala si zaplatit léčebný pobyt v hotelu.
Damienová byla pravidelnou návštěvnicí baru, který se stal jedním z terčů atentátů - ilustrační foto.
Damienová byla pravidelnou návštěvnicí baru, který se stal jedním z terčů atentátů - ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Soud v Paříži uložil dvouletý trest vězení, z toho půl roku nepodmíněně, ženě, která se vydávala za oběť atentátů z 13. listopadu 2015. Třiatřicetiletá Pařížanka Alexandra Damienová byla odsouzena za podvod a falešné svědectví mimo jiné kvůli tomu, že vyloudila z Fondu pro oběti terorismu a dalších zločinů (FGTI) 20 tisíc eur (přes 516 tisíc korun) a od Francouzského sdružení obětí terorismu (AFVT) si nechala zajistit léčebný pobyt v hotelu v Normandii. Uvedla to agentura AFP.

Trestní soud ženě podmínil 18měsíční zkušební dobu kromě jiného tím, že si bude hledat práci a odškodní postižené strany. S rozsudkem vyjádřil spokojenost i obhájce odsouzené William Bourdon. Podle něj je verdikt vyvážený a umírněný. "Justice ukázala, že umí být rozumná," podotkl Bourdon.

Soud podle něj vzal v potaz obhajobu a skutečnost, že Damienová se k činům přiznala a ukázala, že není jen hamižná. Během procesu, který začal 2. října, žena plačky přiznala, že je vinna, a prosila o odpuštění. Prokuratura pro ženu požadovala 18 měsíců natvrdo.

Damienová byla pravidelnou návštěvnicí baru, který se stal jedním z terčů atentátů z 13. listopadu 2015 se 130 oběťmi. V osudný den chtěla bar navštívit, ale díky změně svého programu do oblíbeného podniku ve skutečnosti nezašla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy