Francouzi zatkli vůdce baskických separatistů

Petr Jemelka Petr Jemelka
20. 5. 2010 10:20
Zatčeni byli také další tři teroristé ze skupiny ETA

Paříž - Francouzská policie dnes zatkla vůdce baskické teroristické organizace ETA Mikela Karrera Sarobeho a další dva významné členy uskupení.

Zatčení provedla policie ve spolupráci se zvláštní protiteroristickou jednotkou během razie uskutečněné ve městě Bayonne na jihozápadě Francie. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování o tom informovala agentura AFP.

Francouzi se španělskou policií dlouhodobě spolupracují a během posledních dvou let se tak podařilo zatknout pět vůdců organizace. 

V okolí Bayonne byl dnes zatčen ještě čtvrtý člen skupiny.

ETA - Euskadi Ta Askatasuna (Baskicko a jeho svoboda) vznikla v roce 1959. Historické Baskicko se rozkládá na území Španělska a Francie. Členové ETA prosazovali marxistické myšlenky a bojovali proti režimu generála Franca.

Postupem času se z uskupení stala polovojenská organizace, která usiluje o vyhlášení samostatného baskického státu a vynucuje své požadavky terorem. Podle španělských bezpečnostních složek zabili členové ETA ve svém boji za nezávislost na 850 lidí.

V poslední době ale - převážně díky dobré spolupráci mezi španělskou a francouzskou policií - vliv baskických separatistů slábne. Většina nedávných útoků byla připravována z území Francie. 

 

Právě se děje

Další zprávy