Bonviván i "cool" idol mládeže. Francouzi vzdávají úctu prezidentu Chirakovi

Zemřel zastánce eura a kritik invaze do Iráku. Kariéra Jacquese Chiraka obrazem
Jacques Chirac (vlevo) byl pravicový politik a v prezidentském úřadě v roce 1995 vystřídal po čtrnácti letech socialistu Francoise Mitterranda. Na snímku oba muži sledují vojenskou přehlídku u příležitosti padesátého výročí konce druhé světové války v roce 1995.
Rok 2006. Chirac se před Elysejským palácem, sídlem francouzských prezidentů, loučí se španělskou královnou Sofií.
Německá kancléřka Angela Merkelová a Jacques Chirac se ve funkcích protnuli jen krátce. Ona se stala kancléřkou v roce 2005, jemu skončilo druhé a poslední volební období v roce 2007.
S bývalým německým kancléřem Helmutem Kohlem si Chirac rozuměl. A to i v době, kdy byl francouzským premiérem ve druhé polovině osmdesátých let.
Foto: Profimedia.cz
ČTK ČTK
28. 9. 2019 19:56
Od čtvrtečního večera až do neděle jsou pro veřejnost otevřeny brány Elysejského paláce. Lidé stojí několikahodinovou frontu, aby mohli podepsat kondolenční knihy, které budou následně předány vdově po prezidentovi Jacquesu Chirakovi Bernadettě a jejich dceři Claude.

Ve Francii jde o premiéru, při žádném z předchozích prezidentských pohřbů Charlese De Gaulla, Georgese Pompidoua a Françoise Mitterranda nebyly v prezidentském paláci vystaveny kondolenční knihy. V neděli odpoledne se bude konat pieta v Invalidovně, kde bude vystavena rakev s ostatky a kam se bude moci veřejnost přijít s bývalým prezidentem a starostou Paříže rozloučit.

Asi nejčastějším motivem, který se objevuje ve francouzských médiích, je Chirakova oblíbenost pro jeho blízkost lidem, smysl pro humor, žoviálnost a bonvivánství. Chirac byl znám svými bonmoty, neokázalým stylem "sans chichi", což by se dalo přeložit jako bez kudrlinek nebo bez pozlátka. Tuto neokázalost dovedli do extrému tvůrci jeho postavy v oblíbeném televizním seriálu Les Guignols de l’info (Gumáci). Tam je zobrazován jako obyčejný Francouz, jak se dívá v pantoflích na televizi a popíjí k tomu pivo Corona. Chirakova postava se stala jednou z nejoblíbenějších a mnozí věří, že přispěla k popularitě skutečného prezidenta.

Chirakův hlasový imitátor Yves Lecoq v deníku Le Parisien vzpomíná na setkání s Chirakem po skončení jeho prezidentského mandátu. "Vy mě prý imitujete," řekl mu tehdy jakoby nic Chirac. "Věřím, že ve skutečnosti ho to bavilo. (…) Jeho okolí naše karikatury rozčilovaly, ale Chirac říkal: Nechte je, jsou to děti! Myslím, že ve skutečnosti to přispělo k jeho kultu," uvedl Lecoq.

Tento až kultovní aspekt postavy bývalého prezidenta se v poslední době stal trendem mezi francouzskou mládeží, která Chiraka neoslavuje jako politika, ale jako "cool" módní ikonu. Chirac pro mladou generaci zosobňuje nostalgii po 70. a 80. letech a stal se pro ně legendou. Specializované značky prodávají na internetu trička s fotografiemi a citáty bývalého prezidenta.

Tvůrci účtu Fuck Yeah Jacques Chirac, který denně publikuje Chirakovy ikonické fotografie, před třemi lety agentuře AFP vysvětlovali, že chtěli především "oslavit jeho spontánní styl, jeho proslavené hlášky, jeho radost ze života, autenticitu a jednoduchost".

Chirakův styl je často označován termínem "swag", který pochází z rapových textů a znamená uvolněný a elegantní styl za každé situace. A to podle fanoušků přesně sedí na Chiraka, ať už přeskakuje turnikety v metru, kouří cigarety, líbá Madonnu nebo v pantoflích a s maskou na očích odpočívá v letadle.

Náměstí Jacquesa Chiraca?

Chirac byl 18 let, od roku 1977 až do zvolení prezidentem v roce 1995, primátorem Paříže. Současná primátorka Anne Hidalgová reagovala na Twitteru na Chirakovo úmrtí slovy, že Paříž dnes drží smutek a Jacques Chirac bude navždy starostou všech Pařížanů a Pařížanek.

Francouzská média se už dohadují, co bude po tak významné osobnosti v Paříži pojmenováno. Charles de Gaulle a Georges Pompidou mají v Paříži svá náměstí, François Mitterrand má své nábřeží. Ačkoliv se ve Francii s pojmenováním veřejných prostor standardně čeká pět let po úmrtí dotyčné osoby, v případě významných veřejných činitelů bývá tato doba kratší. Primátorka Hidalgová už oznámila, že se tématem bude zabývat městská rada na svém příštím zasedání 1. října.

Francouzi uctívají Chiraka i telecím mozečkem

Chirac byl také poslancem za departement Correze, oblast v regionu Nová Akvitánie na jihozápadě Francie, a byl s touto částí země, odkud pocházeli jeho prarodiče, velmi úzce spojen a často tam jezdíval. Autentický byl jeho zájem o zemědělství a chovatelství. Na zemědělském salonu trávil hodiny, vtipkoval s chovateli a ochutnával všechny regionální speciality.

Jeho apetit a záliba v obyčejných venkovských jídlech byly ostatně vyhlášené. Říká se, že jeho nejoblíbenějším jídlem byl telecí mozeček. Šéfkuchař Elysejského paláce Guillaume Gomez to sice v roce 2017 v rozhovoru s France Bleu označil za legendu, to ale nic nemění na tom, že zájem o tuto specialitu po Chirakově smrti skokově vzrostl. Thierry Schillé, majitel řeznictví na pařížském předměstí Boulogne-Billancourt, v rádiu France Info uvedl, že od Chirakovy smrti prodává denně dvojnásobné množství této speciality. Jeho zákazníci chtějí tímto způsobem uctít památku zesnulého prezidenta.

Minuta ticha pro prezidenta

Na Chiraka vzpomínají také sportovci, mezi kterými byl velmi oblíben. Chirac je ve fotbale spojován s číslem 23, které mu věnoval kapitán národního fotbalového týmu Deschamps. Ačkoliv Chirac sám nikdy nebyl příliš aktivním sportovcem, sportu fandil a francouzské sportovce velmi podporoval. Občas se to neobešlo bez drobných faux-pas. V roce 1998, když Francie vyhrála světový pohár ve fotbale, Chirac pozval národní tým na oslavu do Elysejského paláce. Se zlatým pohárem nad hlavou, obklopen davem fotbalistů, představil hostům "Francouzský národní tým a Francouzský pohár… pardon… světový pohár!"

Francouzská fotbalová federace v pátek oznámila, že na Chirakovu památku bude před každým víkendovým zápasem, amatérským i profesionálním, držet minutu ticha. Podle francouzských médií nebyla tato pocta respektována před pátečním volejbalovým zápasem Francie se Srbskem. Srbští fanoušci údajně narušili minutu ticha pískáním a skandováním "Bombardoval nás!". Incident odkazoval na vojenskou intervenci NATO v Kosovu, kterou Chirac v roce 1999 jako prezident republiky schválil.

Denní servis výsledků ze suma

Chirac byl také velkým milovníkem a znalcem mimoevropských civilizací a umění. V roce 1998 se zasloužil o založení pařížského Muzea Quai Branly, které bylo pro veřejnost otevřeno v roce 2006 a přejmenováno na Muzeum Quai Branly - Jacques Chirac. Ředitel muzea Stéphane Martin v pátek oznámil, že na památku svého zakladatele bude muzeum až do 13. října otevřeno pro všechny zdarma. Jedním ze specifických Chirakových zájmů v této oblasti byla japonská kultura a sport sumo. Paris-Match vzpomíná, že francouzská ambasáda v Japonsku Chirakovi denně posílala výsledky zápasů a francouzská média mu poskytovala videokazety se záznamy.

Chirac byl v této oblasti skutečně erudovaný, v roce 2000 dokonce založil Pohár Jacquese Chiraka, který se stal jedním z nejprestižnějších ocenění na profesionálních turnajích suma.

Video: Zemřel bývalý francouzský prezident Jacques Chirac

Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy