Francouzi v Mali postupují, odjet by mohli už v březnu

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
6. 2. 2013 14:31
Paříž by ráda začala se stahováním vojáků už během března
Malian soldiers with their faces covered sit on a bench in the recently recaptured town of Gao January 27, 2013. French and Malian troops retook the major Saharan trading towns of Gao and Timbuktu from Islamist rebels at the weekend. Picture taken January 27, 2013. REUTERS/Adama Diarra (MALI - Tags: POLITICS CIVIL UNREST MILITARY TPX IMAGES OF THE DAY) Published: Led. 31, 2013, 9:37 dop.
Malian soldiers with their faces covered sit on a bench in the recently recaptured town of Gao January 27, 2013. French and Malian troops retook the major Saharan trading towns of Gao and Timbuktu from Islamist rebels at the weekend. Picture taken January 27, 2013. REUTERS/Adama Diarra (MALI - Tags: POLITICS CIVIL UNREST MILITARY TPX IMAGES OF THE DAY) Published: Led. 31, 2013, 9:37 dop. | Foto: Reuters

Bamako/Paříž/Praha - Postup francouzských vojáků v boji proti islamistům v Mali je rychlejší, než se očekávalo, a tak by se ze země měli začít vracet již příští měsíc.

Opačným směrem by naopak měli v dohledné době zamířit čeští vojáci, kteří by v rámci mise Evropské unie měli cvičit maliské vojáky. Do bojů s islamisty ale nezasáhnou, informovala ČTK vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

S vysláním mise musí ještě souhlasit parlament. Největší opoziční strana ČSSD již dala najevo, že při splnění určitých podmínek krok vlády podpoří.

Skutečná válka

Francouzi mají o délce své mise poměrně jasno. "Myslím, že počínaje březnem, pokud všechno půjde podle plánů, by se počet našich vojáků měl zmenšovat," prohlásil ministr zahraničí Laurent Fabius v rozhovoru pro deník Metro.

Podle mluvčí prezidenta Francoise Hollanda bude stahování záviset i na nasazení sil afrických států, které mají odpovědnost za mezinárodní pomoc africkému státu při zajišťování jeho bezpečnosti postupně přebírat.

Země galského kohouta vyslala na severozápad Afriky na 4000 vojáků a jejich počet by se podle šéfa resortu obrany Jean-Yvese Le Driana už neměl zvyšovat.

Ministr prohlásil, že ačkoliv vojáci postupují na islamisty ovládaný sever poměrně rychle, hlídky kolem dobytých měst stále narážejí na zbytky "džihádistických skupin", které jsou napojeny na Al-Káidu.

"Je to skutečná válka s podstatnými ztrátami (na životech), nicméně se nehodlám zamotat do početního cvičení," řekl rádiu Europe 1. Na západě Afriky podle něj doposud zemřely stovky bojovníků, a to jak při leteckých útocích, tak při pozemních operacích.

Odhady expertů hovoří dokonce o 3000 zabitých bojovnících. Na druhé straně si konflikt oficiálně vyžádal jednoho mrtvého Francouze, který přišel o život začátkem ledna.

Tři týdny bojů v Mali:

Co bude po odchodu?

Politici sice otevřeně hovoří o brzkém konci operace a francouzský prezident Francois Hollande dokonce minulý týden prohlásil "v této bitvě v Mali vítězíme", přesto zaznívají obavy, co se stane ve chvíli, kdy Francouzi opět odejdou.

Radikálové totiž zřejmě nebyli poraženi, ale pouze se stáhli do obtížně přístupných horských a pouštních oblastí.

Nadšení z osvobození severního Mali od islamistů rovněž kalí obvinění skupin na ochranu lidských práv. Podle nich si Francouzi vedená ofenziva vyžádala civilní oběti při náletech a etnických represích maliských vojáků.

 

Právě se děje

Další zprávy