K volbám dorazilo už přes 28 procent Francouzů. K vítězství má podle průzkumů blíž Macron

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 7. 5. 2017 12:26
Volební místnosti se otevřely v 8:00 SELČ a uzavřou se nejpozději ve velkých městech ve 20:00 SELČ. Podle průzkumů veřejného mínění by měl jednoznačného vítězství dosáhnout Macron, a to s 59 až 62 procenty hlasů.
Maerine Le Penová a Emmanuel Macron.
Maerine Le Penová a Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Paříž - Ve Francii začalo rozhodující druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém o přízeň 47 milionů voličů bojuje centrista Emmanuel Macron a krajně pravicová kandidátka Marine Le Penová.

Podle průzkumů veřejného mínění by měl jednoznačného vítězství dosáhnout Macron, a to s 59 až 62 procenty hlasů. Předpovědi z prvního kola byly poměrně přesné a očekává se, že tomu tak bude i v druhém kole.

Volební místnosti se uzavřou na většině území v 19:00 SELČ. V některých velkých městech se bude hlasovat až do 20:00 SELČ. Až poté budou známy první odhady. Belgická média mohou ale s prvními odhady přijít dříve, protože nejsou omezena francouzskými zákony zakazujícími zveřejňovat tyto údaje před uzavřením všech volebních místností.

Podle agentury Reuters, která se odvolává na francouzské ministerstvo vnitra, ke 12:00 SELČ odvolilo už 28, 23 procent oprávněných voličů. V roce 2012 to přitom bylo 30, 66 procent.

Volební účast ve druhém kole francouzských prezidentských voleb je jen o zhruba tři desetiny procenta menší než v prvním kole. Před 14 dny byla účast ve stejnou dobu 28,5 procenta. Podle médií je tak účast stabilní, a to navzdory prodlouženému víkendu, kdy Francouzi nemusejí v pondělí díky oslavám 72. výročí konce druhé světové války do práce.

Macron už odhlasoval

Oba prezidentští kandidáti by měli odevzdat svůj hlas dopoledne. Emmanuel Macron vhodil už svůj hlas do volební urny hodil. Na severu země spolu s ním hlasovala i jeho o 24 let starší manželka Brigitte. A to v místnosti v přímořském letovisku Le Touquet u severofrancouzského města Calais, kde má jeho manželka dům a kde před deseti lety měli svatbu.

Neočekává se, že by Le Penová měla ohrozit Macronovo vítězství. Vůdkyni nacionalistické Národní fronty, která měla sice v kampani před druhým kolem ostřejší nástup, ale které se i podle řady jejích spolustraníků nepovedla televizní debata s Macronem, přisuzují průzkumy 38 až 41 procent hlasů.

Už v sobotu hlasovali voliči na francouzských zámořských územích a departementech. Zájem byl velký také v zahraničí na západní polokouli, kde mohli zájemci volit na francouzských konzulátech. Totéž mohou nyní činit i francouzští voliči v evropských zemích.

V případě svého vítězství se Macron chystá slavit na širém prostranství před budovou muzea Louvre a Le Penová v parku Vincennes na kraji Paříže.

Francouzské úřady k zajištění bezpečnosti podnikly přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 000 volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 000 policistů.

 

Právě se děje

Další zprávy