Francouzi schválili plán úspor, mají ušetřit 50 miliard eur

ČTK ČTK
29. 4. 2014 22:30
K přijetí programu vlády se ale v parlamentu sešla jen těsná většina socialistů, v jejich táboře se kvůli snahám o omezení nákladů státu vedou spory.
Francouzský premiér Manuel Valls.
Francouzský premiér Manuel Valls. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzští zákonodárci v úterý odhlasovali plán úspor, který by měl státní kasu v letech 2015 až 2017 zbavit výdajové zátěže ve výši 50 miliard eur (1,4 bilionu Kč).

K přijetí programu vlády se ale podle agentury Reuters sešla jen těsná většina socialistů, kteří tak ukázali, že v jejich táboře se kvůli snahám o omezení nákladů státu vedou spory.

Plán podpořilo 265 přítomných poslanců dolní komory parlamentu, zatímco 232 jich bylo proti. Nyní se k plánu může vyjádřit Evropská komise, která již Francii poskytla dva dodatečné roky na to, aby vrátila svůj rozpočtový deficit zpět do pásma, které požadují pravidla Evropské unie.

Ekonomové ale pochybují, zda plán umožní socialistické vládě premiéra Manuela Vallse splnit svůj cíl - tedy snížit deficit veřejných financí na tři procenta HDP do konce roku 2015.

"Je to rozhodující hlasování, které klade hluboký důraz na pokrok naší země," řekl Valls parlamentu před hlasováním. Toho se ale zdrželo 67 poslanců, včetně 41 socialistů, což představuje vysokou míru odporu ve vlastních řadách.

Plán na podporu francouzské ekonomiky nastínil již v lednu prezident François Hollande. Ten mimo jiné podnikům slíbil snížení daní v objemu 30 miliard eur.

Podle Evropské komise jsou plány Francie v souladu s jejími doporučeními.

 

Právě se děje

Další zprávy