Francouzi oživili virus z dob, kdy po Zemi běhali mamuti

ČTK ČTK
4. 3. 2014 9:28
Virus dostal jméno Pithovirus sibericum. Vědci ho našli ve vzorku odebraném z 30metrové hloubky pod trvale zamrzlou půdou na Sibiři.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Tým francouzských vědců v pondělí oznámil, že se podařilo oživit obří, ale neškodný virus, který byl více než 30 000 let uzavřený v sibiřském věčném ledu - permafrostu. Informovala o tom agentura AFP.

Oživení dlouho spícího viru má posloužit jako varování, že globální oteplování by mohlo probudit neznámé patogeny pohřbené v nyní zmrzlé půdě, dodali vědci.

Virus, který dostal jméno Pithovirus sibericum, se našel ve vzorku odebraném z hloubky 30 metrů pod trvale zamrzlou půdou pobřežní tundry na Čukotce nedaleko Východosibiřského moře, kde průměrné roční teploty jsou minus 13,4 stupně Celsia.

Tým virus rozmrazil a sledoval, jak se množí v kultuře v Petriho misce, kde napadl jednoduchý jednobuněčný organismus amébu.

Metoda radiouhlíkového datování našla ve vzorku odebrané půdy rostliny staré více než 30 000 let. Pochází tedy z doby, kdy se po Zemi proháněli mamuti a neandrtálci, uvedli vědci ve studii zveřejněné v americkém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).

Oživený virus je pro člověka či zvířata neškodný, napadá jen améby, dodali vědci. Jejich práce nicméně dokázala, že viry mohou přežít uzamčené v permafrostu po velmi dlouhou dobu.

 

Právě se děje

Další zprávy