Francouzi obvinili dva cizince, kteří se měli podílet na listopadovém útoku v Paříži

ČTK ČTK
29. 7. 2016 22:00
Francouzské úřady obvinily dvojici teroristů, která měla úzké vazby na útočníky z Paříže. Dvojici Francouzům vydali Rakušané. Vyšetřovatelé se domnívají, že nyní devětadvacetiletý Alžířan a o šest let starší Pákistánec patřili k teroristickému uskupení Islámský stát (IS). Dvojice dorazila do Evropy na člunu přes Egejské moře v přestrojení za uprchlíky společně se dvěma dalšími muži, kteří se později podíleli na útoku v Paříži. Alžířana a Pákistánce však řecké úřady zadržely kvůli falešným dokladům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Paříž/Salcburk - Francouzské úřady podle agentury AFP obvinily ze spolčení s teroristy dvojici mužů, kteří podle vyšetřovatelů spolupracovali s útočníky zodpovědnými za teroristický atentát v Paříži loni v listopadu. Při něm zahynulo 130 lidí a 350 bylo zraněno. Dvojici, která je nyní ve vazbě, v pátek Francouzům vydali Rakušané.

Vyšetřovatelé se domnívají, že nyní devětadvacetiletý Alžířan a o šest let starší Pákistánec patřili stejně jako pařížští atentátníci k teroristickému uskupení Islámský stát (IS).

Dvojice dorazila do Evropy na člunu přes Egejské moře v přestrojení za uprchlíky společně se dvěma dalšími muži, kteří se později podíleli na útoku v Paříži. Alžířana a Pákistánce však řecké úřady zadržely kvůli falešným dokladům. Později je propustily a dvojice pokračovala v cestě do západní Evropy. Než se ale dostala do Rakouska, ostatní teroristé už útok v Paříži provedli.

Rakousko je zadrželo v prosinci

Rakouská policie zadržela Alžířana s Pákistáncem v prosinci. Francouzští vyšetřovatelé požádali o jejich vydání, protože jsou přesvědčeni, že i tyto dva muže vyslal IS s cílem provést atentát. Na počátku července rozhodl rakouský soud o vydání dvojice, tento týden rozhodnutí potvrdil i odvolací soud.

Francouzští policisté si dvojici převzali na letišti v Salcburku. Předání provázela přísná bezpečnostní opatření, dohlíželo na ně velké množství policistů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy