Francouzi jednají s Oxfordem. Kvůli Brexitu by mohl otevřít první univerzitní kampus v zahraničí

Zahraničí Zahraničí
20. 2. 2017 11:09
Francouzi nabídli prestižním britským univerzitám, aby otevřely "filiálky" v Paříži. I po odchodu Spojeného království z Evropské unie by tak britští akademici mohli dosáhnout na unijní peníze. Nejde přitom o první pokus Francouzů "využít" Brexitu a přetáhnout na druhou stranu Lamanšského průlivu elitní britské mozky. Už během minulých týdnů vyšlo najevo, že se snaží do Paříže nalákat například britské bankéře.
Univerzita v Oxfordu. Ilustrační foto.
Univerzita v Oxfordu. Ilustrační foto. | Foto: Viktor Vondra

Londýn - Prestižní britská univerzita v Oxfordu možná prolomí mnohasetletou tradici a ustanoví svoji první zahraniční pobočku. Kvůli blížícímu se odchodu Velké Británie z Evropské unie - tzv. Brexitu - zvažuje otevření kampusu v Paříži. V pondělí o tom informoval server The Telegraph.

Nabídka přišla ze strany Francouzů. Jejich delegace se sešla se zástupci univerzity v Oxfordu minulý týden. S obdobnou nabídkou ale byly údajně osloveny i další známé britské univerzity.

Nejde přitom o první pokus Francouzů "využít" Brexitu a přetáhnout na druhou stranu Lamanšského průlivu elitní britské mozky. Už během minulých týdnů vyšlo najevo, že se snaží do Paříže nalákat například britské bankéře.

Samotné vedení Oxfordu zatím k definitivní odpovědi ohledně otevření zahraničního kampusu nedospělo. "Oxford byl napříč historií mezinárodní univerzitou a je odhodlán zůstat otevřen světu, ať vypadá budoucí politická situace jakkoli," uvedl nicméně jeho mluvčí.

Filiálky na francouzské půdě by vznikly přibližně do roku 2018 - tedy do doby pravděpodobného odchodu Spojeného království z EU. Dvouletou vyjednávací lhůtu s Bruselem chce britská premiérka Theresa Mayová spustit ještě letos v březnu.

I po Brexitu evropské peníze

Francie by mezinárodním pobočkám britských univerzit udělila francouzský právní status. I po odchodu království z EU by tak mohly nadále čerpat unijní peníze. Na evropskou pevninu by pak byla naopak "přestěhována" část britských prestižních studijních programů.

Jednání s Brity serveru The Telegraph potvrdil i bývalý vysoce postavený úředník francouzského ministerstva školství a nynější šéf evropské ESSEC Business School Jean-Michel Blanquer. Otevření mezinárodního kampusu je podle něj už rozjednáno s asociací Université Paris Seine, která sdružuje desítku pařížských vysokých škol.

Kromě toho francouzští akademici podle serveru jednají s francouzskou vládou i Evropskou komisí, která dohlíží na řadu unijních vysokoškolských projektů.

Vysokoškolští pracovníci ze Spojeného království už v minulosti varovali, že Brexit a odříznutí od evropských peněz mohou pro britské univerzity představovat "největší pohromu".

Británie o setrvání v jednotném trhu EU nebude usilovat, tudíž volný pohyb osob skončí. A co bude s celní unií? ptá se komentátor Teodor Marjanovič. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

před 14 minutami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem řady keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Se svým monumentálním a expresivním stylem se ale uplatnil i v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O umělcově sobotním úmrtí dnes informovala kurátorka Dita Hálová, která v roce 2014 v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze realizovala autorovu retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
Další zprávy