Le Penová: Hlavními hrozbami pro Francii jsou ekonomická globalizace a islámský fundamentalismus

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 2. 2017 21:01
Podle Marine Le Penové ohrožuje Francii nejvíce ekonomická globalizace a islámský fundamentalismus. Řekla to v projevu na víkendovém shromáždění Národní fronty v Lyonu a odstartovala tak svou oficiální předvolební kampaň před prezidentskými volbami. Ty se v zemi galského kohouta uskuteční 23. dubna a 7. května. Podle nejnovějších průzkumů by kandidátka krajní pravice měla jasně vyhrát první kolo voleb, ale ve druhém kole ji porazí centrista Emmanuel Macron, k němuž se přidají stoupenci ostatních umírněných stran.
Marine Le Penová.
Marine Le Penová. | Foto: Reuters

LyonFrancii ohrožují dva totalismy v podobě ekonomické globalizace a islámského fundamentalismu. Řekla to ve svém nedělním projevu šéfka francouzské krajní pravice Marine Le Penová, která je považována za favoritku prvního kola jarních prezidentských voleb ve Francii. Víkendové dvoudenní shromáždění Národní fronty (NF) Le Penové odstartovalo v Lyonu oficiální předvolební kampaň 48leté europoslankyně.

Socialisté v neděli představili jako svého kandidáta exministra školství Benoîta Hamona, jemuž však průzkumy nedávají šanci uspět.

V projevu Le Penová uvedla, že závoje, které nosí některé muslimské ženy, mešity a modlitby v ulicích Francie jsou nepřijatelným kulturním nebezpečím. Prohlásila, že chce "svobodnou, nezávislou a demokratickou zemi".

Globalizace je podle ní výroba zboží otroky a toto zboží se pak prodává nezaměstnaným. Podle FN je řešením lokální revoluce vedená "inteligentním protekcionismem a ekonomickým vlastenectvím".

Evropská unie podle Le Penové selhala a "nedodržela žádný ze svých slibů". Europoslankyně zopakovala, že chce od základu znovu projednat členství Francie v Evropské unii, a pokud by tento pokus selhal, vyhlásí referendum o setrvání země v EU.

S upozorněním na páteční útok mačetou v Louvru varovala před hrozbou radikálního islámu. Vykreslila temný obraz Francie pod "jhem islámského fundamentalismu", kde ženám bude zakázáno chodit do kaváren nebo nosit sukně.

Ve Francii žije zhruba pět milionů muslimů, což je největší islámská menšina v západní Evropě.

Ve jménu lidu

Již v sobotu NF zveřejnila brožuru se 144 konkrétními a jasnými závazky případné budoucí prezidentky. Kromě zmíněného referenda o členství v EU navrhuje Le Penová také opuštění eurozóny, uvalení daní na dovoz a pracovní smlouvy pro cizince, snížení věku odchodu do důchodu a zvýšení některých sociálních dávek při současném snížení daně z příjmu.

Chce také některá práva, jež se nyní vztahují na všechny obyvatele země, jako bezplatné vzdělávání, omezit pouze na občany Francie, hodlá najmout 15 tisíc policistů a omezit migraci. Kromě odchodu z eurozóny a EU chce také opustit NATO, zvýšit výdaje na obranu a zavést znovu brannou povinnost.

Vládní socialisté v neděli oficiálně oznámili jako svého prezidentského kandidáta Benoîta Hamona. Bývalému ministru školství dala levice přednost před Manuelem Vallsem, když se dosavadní prezident Françoise Hollande rozhodl již znovu nekandidovat. Hamon je však v předvolebních průzkumech až na čtvrté pozici.

Podle dvou nejnovějších anket má Le Penová vyhrát první kolo se ziskem 27 procent hlasů a postoupit do rozhodujícího duelu s 39letým centristou Emmanuelem Macronen, kterému se předvídá 23 procent. Ve druhém kole by ale Macron díky podpoře ostatních umírněných stran podle průzkumů Le Penovou jasně porazil. První kolo prezidentských voleb bude 23. dubna, druhé 7. května.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy