Francii opět paralyzovaly protesty žlutých vest, v ulicích se bouřilo 125 000 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 12. 2018 20:24
Francii, a zejména metropoli Paříž, už čtvrtý víkend za sebou pohltily masové protesty. Po celé zemi se jich účastnilo 125 tisíc lidí, z toho deset tisíc v Paříži, informoval ministr vnitra Christophe Castaner. Při potyčkách s policií bylo zraněno 118 protestujících a 17 policistů.
Hnutí žlutých vest na bulváru Champs-Élysées. | Video: Reuters

Jen v Paříži již policisté zadrželi podle posledních údajů 1358 osob, z nichž 974 poslala do vazby. Naprostá většina lidí (920) byla zadržena v Paříži, kde v cele předběžného zadržení skončilo 619 osob. Zranění utrpělo po celé zemi celkem 118 protestujících a 17 policistů. Podle Castanera je ale situace nyní již pod kontrolou.

"V okamžiku, kdy k vám mluvím, je situace pod kontrolou," řekl ministr vnitra. Premiér Édouard Philippe vyzval k dialogu.

Největší ohniska nepokojů jsou podle listu Le Figaro v hlavním městě v současnosti soustředěna do oblastí třídy Champs-Élysées, okolí kostela svatého Augustina v VIII. obvodu, do okolí náměstí Trocadéro a okolí pařížské radnice. Demonstranti zde poničili také několik obchodů.

Na Champs-Elysées policie proti některým demonstrantům musela opakovaně použít slzný plyn. Policie tu také ráno zablokovala přístup k Vítěznému oblouku - i za pomoci obrněných transportérů. Stejně tak bezpečnostní síly nedovolily žlutým vestám postupovat na druhou stranu bulváru - směrem k náměstí Concorde a prezidentskému paláci. Podle deníku The Guardian demonstranti křičeli slogany namířené proti francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a zpívali francouzskou hymnu Marseillaisu.

Policie v Paříži použila proti demonstrantům slzný plyn | Video: Reuters

Slzný plyn byl nasazen také na severu hlavního města na bulváru Sébastopol, kde jsou také dva obrněné transportéry četnictva. Na nedalekém bulváru Haussman policisté použili vodní dělo při likvidaci improvizované barikády. Na bulváru de Courcelles zapálili demonstranti automobil, auta hoří také například v ulici Rue Magellan.

Premiér Philippe na tiskové konferenci ocenil policii, která podle něj díky dobré přípravě situaci zvládla. V Paříži a některých dalších městech bezpečnostní složky zůstávají dále na pozoru a v pohotovosti, upozornil premiér a poděkoval všem, kteří před sobotními demonstracemi vyzývali ke klidu.

"Nastal čas dialogu, začaly debaty v obou sněmovnách, setkání v terénu, v (sídle premiéra paláci) Matignonu, kde jsem měl příležitost setkat se s delegací Francouzů. Tento dialog již začal, musíme v něm pokračovat," vyzval premiér. "Žádná daň nemůže ohrozit národní jednotu," dodal s odkazem na zrušený plán zvýšit daň na pohonné hmoty, který před čtyřmi týdny demonstrace takzvaných žlutých vest vyvolal.

Prezident Emmanuel Macron se k situaci v zemi hodlá vyjádřit na počátku příštího týdne. Kdy přesně, ale zatím není jasné.

Podle stanice BMFTV byla situace velmi napjatá také v Marseille, kde se demonstranti střetli s policií. Násilí policisté použili také proti demonstrujícím v Nantes či Lyonu. Zraněné hlásí i jihofrancouzské město Bordeaux, kde protestující házeli na policisty zápalné láhve. Střetům radikálů s bezpečnostními složkami se zde pokusilo zabránit několik lidí oděných ve žlutých vestách, kteří si mezi ně klekli.

V ulicích Paříže bylo nasazeno 8 000 policistů, kteří mělik dispozici dvanáct obrněných transportérů. V celé Francii pak na pořádek dohlíželo asi 89 000 příslušníků pořádkových složek.

Ještě před začátkem sobotního protestu spojovaného s hnutím žlutých vest zadržela policie v Paříži 278 lidí. Mezi zatčenými jsou podle policie lidé, kteří chystali "násilné akce proti jiným osobám a ničení majetku".

Ve městě Grenoble byl podle The Local zadržen i Julien Terrier, místní vůdce hnutí žlutých vest, a to spolu s dalšími asi patnácti osobami za to, že organizoval předem nenahlášenou demonstraci. 

Situace je oproti minulému týdnu klidnější

Policie slzným plynem během soboty útočila opakovaně, někteří demonstranti se snaží bránit projektily. Agentura AP i server BBC se přesto shodují, že protesty jsou zatím klidné, obzvláště v porovnání s minulým víkendem. Během násilností, které Paříž zažila minulý víkend, radikálové útočili na policisty, rabovali obchody, zapalovali domy a auta. V Paříži bylo 130 lidí zraněno a 400 osob zadrženo.

"Přišli jsme sem na poklidný pochod, ne abychom něco rozbíjeli," řekl podle agentury Reuters 28letý Guillaume Le Grac, který pracuje na jatkách v Bretani. "Chceme rovnost, chceme žít a ne přežívat," dodal.

Policie v sobotu zadržela stovky lidí.
Policie v sobotu zadržela stovky lidí. | Foto: Reuters

"Uděláme vše proto, aby dnešek byl dnem bez násilí, aby dialog, který jsme zahájili tento týden, mohl za nejlepších okolností pokračovat," řekl podle agentury Reuters ministr vnitra Edouard Philippe, který vyzval protestující, aby se chovali umírněně.

Tuto sobotu také zůstaly zavřené památky, jež jsou symbolem francouzské metropole, stejně jako obchody podél bulváru Champs-Élysées. Lidé se v nedostanou například na Eiffelovu věž, zavřený je také Vítězný oblouk, věže katedrály Notre-Dame či muzea Louvre, Orsay a Centre Pompidou. Byla zrušena řada divadelních představení i fotbalové zápasy.

Protestuje se i v Belgii a Nizozemsku

Francouzští politici tvrdí, že současné protesty, které se kromě Paříže přelily i do dalších regionů, se jejich organizátorům z takzvaného hnutí žlutých vest, vymkly z rukou. Členové hnutí pojmenovaného po reflexním oděvu, který patří do povinné výbavy aut, se původně bránili proti zvýšení daně z pohonných hmot. Od něho ale vláda tento týden ustoupila.

Hovoří se o tom, že současná vlna protestů je nejsilnější za posledních padesát let. Lidé na nich dávají najevo svoji frustraci ze stagnujících příjmů a rostoucích životních nákladů. Mají také pocit, že prezident Emmanuel Macron není schopen se vcítit do problémů běžných lidí. Vláda tento týden od zvýšení daně u pohonných hmot upustila.

Demonstrace hnutí žlutých vest se přelily i do sousední Belgie, kde policie zatkla více než 400 lidí. Demonstranti páchali výtržnosti během pochodu k evropské čtvrti i při protestu u budov belgické vlády a parlamentu. Informovala o tom agentura Reuters. Protestu takzvaných žlutých vest se v Bruselu zúčastnila podle policie asi tisícovka lidí. Křičeli hesla proti francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi a belgickému premiérovi Charlesovi Michelovi. "Macrone, Micheli, odstupte," volali.

Policisté proti těm z nich, kteří vytrhávali značky a házeli láhve a další předměty, použili pepřový sprej. Na některých místech byla omezena automobilová a tramvajová doprava. Celkem policie zadržela přes 400 lidí. Ráno protestující ve žlutých vestách na východě Belgie zablokovali dálnici, která vede do Francie.

Protestuje se také na různých místech Nizozemska včetně Amsterodamu, Rotterdamu či Haagu, kde se sešly stovky lidí, kteří se inspirovali francouzským hnutím žlutých vest. Protestovali především proti rostoucí propasti mezi chudými a bohatými. Někteří demonstranti požadovali demisi liberálního premiéra Marka Rutteho, jiní vystoupení Nizozemska z Evropské unie, snížení věku odchodu do důchodu či zrušení některých opatření na ochranu životního prostředí.

Rutte už v pátek uvedl, že motivaci lidí, kteří se chystají protestovat, chápe a je připraven k dialogu. Řekl zároveň, že s výtržnostmi jako ve Francii nepočítá. Nizozemci jsou podle něj jiní.

Podívejte se na video z předchozích protestů

Ve vzteku převrátili auto na střechu, pak demonstranti pokračovali v protestu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy