Francii děsí záhadné útoky na koně, někdo jim uřezává uši. Policii chybí stopy

Simone Radačičová Simone Radačičová
17. 9. 2020 15:22
Jedné srpnové noci probudily Nicolase Demajeana, ředitele francouzského azylu pro hospodářská zvířata Ranche d'Espoir, zvuky vyděšených prasat. Demajean rychle vstal a vyběhl na dvůr. Tam si všiml dvou mužů, kteří měli nože. Jeden z nich Demajeana napadl a zranil na levé paži. Šéf azylu však ještě stačil vypustit psa, který hned vyběhl za útočníky. Ti mu ale ujeli autem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Útočníci ještě předtím, než je Demajean vyrušil, pořezali dva poníky. Majitel proto okamžitě zalarmoval policii. 

"Nemám slov. Je to barbarství, krutost. Zvířata se nemohou bránit," řekl pak médiím. Oba poníci Biscotte a Pony měli řezné rány dlouhé 25 až 50 centimetrů. Nakonec přežili a ze svých zranění se zotavují. 

Případ z konce srpna ale není ojedinělý. Ve Francii už několik měsíců řádí útočník či útočníci, kteří zohavují koně, někdy i poníky nebo osly. Počínání neznámých pachatelů je velmi brutální - zvířatům uřezávají uši nebo jiné části těl, jako jsou třeba genitálie. Často mají rozsáhlá řezná poranění. 

Policie zaznamenala už několik desítek případů a další přibývají, hlavně v posledních týdnech. Některé organizace na ochranu zvířat tvrdí, že pachatelé napadli od začátku letošního roku nejméně 120 koní. Z nich 30 zemřelo, další přežili.

Jedná se o drahé závodní koně, ale i poníky z azylů, zvířata různých plemen a různého zbarvení. Není tak jasné, podle jakého klíče si je pachatelé vybírají. 

Podobné útoky se ve Francii objevily už mezi lety 2014 a 2016 a také v Belgii nebo Německu. 

Motiv je záhadou

Nicolas Demajean je jediným svědkem, kterému se podařilo pachatele brutálních útoků nachytat. Sám sice skončil v nemocnici, policii ale dokázal poskytnout cenné svědectví. Na základě jeho popisu vyšetřovatelé vytvořili vůbec první podobiznu podezřelého. 

Obrázek asi padesátiletého útočníka od té doby obletěl celou Francii. Policie s výjimkou Demajeanova svědectví nemá takřka žádné stopy. 

Vyšetřovatelé se domnívají, že útoky má na svědomí zřejmě sehraná skupina lidí. Je však také možné, že původní útočníky někdo kopíruje - to by vysvětlovalo, proč se zohavení koně objevují v různých částech Francie. Zločinci postupují vždy podobně: vyhlédnou si koně na pastvě, k útokům dochází vždy v noci. 

Policie před několika dny zadržela jednoho podezřelého. Po několika dnech ho ale propustila bez obvinění. 

Vůbec největší záhadou je motiv. "Případy vyvolávají otázky ohledně toho, kdo jsou pachatelé a jaké jsou jejich opravdové pohnutky: fetišismus, satanistický nebo sektářský rituál, nebo něco jiného," řekl pro francouzská média Hubert Percie du Sert z francouzského četnictva. Ve hře je také možnost, že se jedná o zvrácenou internetovou výzvu, píší francouzská média. 

Útočníci si s sebou často odnáší pravé ucho. To podle expertů může být něco jako trofej - podobně jako při koridě, kdy matador zabitému býkovi uřízne právě ucho.  

"Je to barbarství, které jsme nikdy předtím neviděli," řekl pro agenturu AFP ředitel francouzské jezdecké federace Serge Lecomte. "Krutost ke zvířatům může předcházet krutosti k lidem," varoval. 

Bezpečnostní kamery na loukách 

Chovatelé, majitelé nebo jezdecké kluby teď mají strach nechávat koně na pastvinách. "Dřív jsem koně nechával venku na pastvě. Teď mám strach," svěřil se po útoku ředitel azylu Demajean.

Rebecca Pavyová, manažerka jezdeckého klubu Cavalcade na severu Francie, pro agenturu Reuters uvedla, že nechali k pastvinám nainstalovat bezpečnostní kamery. "Koně jsou naší vášní. Jsou mnohem víc než jen naše zaměstnání, jsou přáteli a společníky, kteří tráví velkou část svého života s námi," řekla. 

Majitelka koní a farmářka z Rennes, která si přála zůstat v anonymitě, pro server France TV Info uvedla, že koně na noc bere k sobě do zahrady. "Nemám strach vám říci, že moje zbraň je nabitá a nebudu váhat vystřelit, když bude potřeba. Nebudu mířit přímo na lidi, ale nebudu váhat," dodala.

Policie radí, aby všichni chovatelé posílili dohled nad svými koňmi a hlásili jakékoliv podezření. Varovala je však, aby případně nebrali spravedlnost do svých rukou. 

Video: Do francouzské kavárny vběhl splašený kůň

Do francouzské kavárny vběhl splašený kůň. Nikdo nebyl zraněn | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy