Francie zatkla anarchisty za sabotáž na železnici

Martin Novák Martin Novák
11. 11. 2008 13:17
Vlaky TGV měly o víkendu zpoždění kvůli poruše vedení
Rychlovlaky TGV jsou jedním ze symbolů Francie.
Rychlovlaky TGV jsou jedním ze symbolů Francie. | Foto: Reuters

Paříž - Celkem deset členů radikální anarchistické organizace zatkla francouzská policie.

Zjistila totiž, že skupina má na svědomí víkendovou sabotáž na železnici, kvůli které měly zpoždění nebo vůbec nejely rychlovlaky TGV.

Pachatelé strčili na čtyřech místech u Paříže železné tyče do elektrických kabelů, které jsou součástí systému rychlodráhy TGV.

Kvůli závadě nabraly velké zpoždění i mezinárodní spoje do Londýna a Bruselu.

Ministryně vnitra Michele Alliotová-Marieová oznámila, že policie zatýkala podezřelé na několika místech Francie a na základě jejich dlouhodobého sledování.

Foto: Reuters

"Jde o završení několikaměsíční práce zpravodajské služby a protiteroristických oddílů," uvedla ministryně.

Podle expertů tyče vrazil do kabelů někdo, kdo byl se systémem dobře obeznámen a přesně věděl, jak zařízení vyřadit z provozu.

Další incident na francouzské železnici se odehrál v neděli na jihozápadě země, kde rychlík najel na dva kusy betonu, položené na kolejích. Vlak byl mírně poškozen, ale nikdo z cestujících neutrpěl vážnější zranění.

Policie zatím neví, zda sobotní a nedělní sabotáže spolu souvisí.

 

Francie zažila na železnici horké chvilky i v roce 1995. Tehdy teroristická organizace Islámská ozbrojená skupina (GIA) položila na koleje několik náloží.

Policie nakonec jako pachatele identifikovala alžírského imigranta Chálida Kilkala a zastřelila jej po dlouhé honičce v lese u Lyonu.

Loni v listopadu provedli několik protestních akcí na trati také radikální odboráři a na několik hodin zastavili dopravu.

 

Právě se děje

Další zprávy