Francie žasne: Prezident smazal bývalou první dámu

30. 1. 2014 18:39
Nový rozhovor. Valérie Trierweilerová vysvětluje, jak prezidentský pár rozbila moc.
Foto: Reuters

Paříž - Za náš rozchod může jeho zvolení prezidentem. To je hlavní sdělení rozhovoru, který v pátek vyjde ve francouzském magazínu Le Parisien.

Na otázky redakce v něm odpovídá - dnes už bývalá - první dáma Francie, osmačtyřicetiletá Valérie Trierweilerová.

Že v této roli končí, se svět dozvěděl minulou sobotu. Z "úředního" prohlášení Francoise Hollanda.

Z oficiálních webových stránek Elysejského paláce bylo následně vymazáno všechno, co s dlouholetou přítelkyní francouzské hlavy státu souviselo. Ze dne na den zmizelo 600 fotografií.

Telefonát do AFP

Nad způsobem, jakým dal Hollande Trierweilerové sbohem, se (nejen) Francouzi pozastavují dodnes.

"Sděluji, že jsem ukončil společný život s Valérií Trierweilerovou," vzkázal občanům přes francouzskou tiskovou agenturu AFP. Nathalie Kosziusko-Morizetová, členka pravicové Unie pro lidové hnutí (UMP), to trefně komentovala slovy: Zní to jako "oznámení o rozvázání pracovního poměru".

"Nahradil uhlazené 'adieu' hrubým 'čau'," napsal německý deník Die Welt.

"Delete" první dámy

Když pak Trierweilerová odjela do Indie, smazali prezidentští webmasteři informace o více než 130 veřejných vystoupeních, jichž se prezidentova životní partnerka účastnila.

Včetně projevů, které stihla přednést od doby, kdy byl Francois Hollande zvolen hlavou státu.

"Jako kdyby Trierweilerová nikdy neexistovala," komentuje vymazání první dámy Le Lab politique. S připomenutím, že podobné praktiky bývaly běžné v komunistických diktaturách.

Rozchod kvůli politice

"Výpověď" od Hollanda Trierweilerová v rozhovoru pro Le Parisien komentuje stručně: "18 slov, téměř jedno za každý měsíc, který jsme od jeho volby (prezidentem) strávili spolu," řekla.

Zlom v jejich společném vztahu prý přišel právě s Hollandovým zvolením hlavou státu. Naši lásku rozbila moc, vysvětluje v pátečním magazínu.

V podobném duchu mluvila ostatně i s dalšími novináři, kteří se jí na rozchod s prezidentem ptali.

"Za náš rozchod může politika," uvedla pro francouzskou stanici RTL. "Radši bych měla normální život, možná bychom dnes ještě byli spolu," dodala.

Tečku za vztahem s Hollandem ale Trierweilerová ještě neudělala. V interview s Le Parisien nevyloučila, že o něm napíše knihu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí, sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy