Francie žasne: Prezident smazal bývalou první dámu

30. 1. 2014 18:39
Nový rozhovor. Valérie Trierweilerová vysvětluje, jak prezidentský pár rozbila moc.
Foto: Reuters

Paříž - Za náš rozchod může jeho zvolení prezidentem. To je hlavní sdělení rozhovoru, který v pátek vyjde ve francouzském magazínu Le Parisien.

Na otázky redakce v něm odpovídá - dnes už bývalá - první dáma Francie, osmačtyřicetiletá Valérie Trierweilerová.

Že v této roli končí, se svět dozvěděl minulou sobotu. Z "úředního" prohlášení Francoise Hollanda.

Z oficiálních webových stránek Elysejského paláce bylo následně vymazáno všechno, co s dlouholetou přítelkyní francouzské hlavy státu souviselo. Ze dne na den zmizelo 600 fotografií.

Telefonát do AFP

Nad způsobem, jakým dal Hollande Trierweilerové sbohem, se (nejen) Francouzi pozastavují dodnes.

"Sděluji, že jsem ukončil společný život s Valérií Trierweilerovou," vzkázal občanům přes francouzskou tiskovou agenturu AFP. Nathalie Kosziusko-Morizetová, členka pravicové Unie pro lidové hnutí (UMP), to trefně komentovala slovy: Zní to jako "oznámení o rozvázání pracovního poměru".

"Nahradil uhlazené 'adieu' hrubým 'čau'," napsal německý deník Die Welt.

"Delete" první dámy

Když pak Trierweilerová odjela do Indie, smazali prezidentští webmasteři informace o více než 130 veřejných vystoupeních, jichž se prezidentova životní partnerka účastnila.

Včetně projevů, které stihla přednést od doby, kdy byl Francois Hollande zvolen hlavou státu.

"Jako kdyby Trierweilerová nikdy neexistovala," komentuje vymazání první dámy Le Lab politique. S připomenutím, že podobné praktiky bývaly běžné v komunistických diktaturách.

Rozchod kvůli politice

"Výpověď" od Hollanda Trierweilerová v rozhovoru pro Le Parisien komentuje stručně: "18 slov, téměř jedno za každý měsíc, který jsme od jeho volby (prezidentem) strávili spolu," řekla.

Zlom v jejich společném vztahu prý přišel právě s Hollandovým zvolením hlavou státu. Naši lásku rozbila moc, vysvětluje v pátečním magazínu.

V podobném duchu mluvila ostatně i s dalšími novináři, kteří se jí na rozchod s prezidentem ptali.

"Za náš rozchod může politika," uvedla pro francouzskou stanici RTL. "Radši bych měla normální život, možná bychom dnes ještě byli spolu," dodala.

Tečku za vztahem s Hollandem ale Trierweilerová ještě neudělala. V interview s Le Parisien nevyloučila, že o něm napíše knihu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy