Francie zakročila proti blokádě rafinerie. Demonstrace mohou narušit i fotbalové Euro

Simone Radačičová Simone Radačičová
24. 5. 2016 20:55
Situace ve Francii se vyhrocuje. Proti reformě pracovního trhu už týdny protestují mladí lidé a odboráři blokují rafinerie. Premiér Manuel Valls proto slibuje ráznou akci, protože protesty, stávky a blokády mohou ohrozit i konání fotbalového šampionátu EURO 2016. Už v úterý ráno speciální policejní jednotky odblokovaly rafinerii na jihu země. Odboráři proti zásahu bezpečnostních složek protestují. Považují ho za "vyhlášení války".
Francouzská policie vyklidila přístupové silnice k rafinerii kousek od Marseille a zakročila proti protestujícím.
Francouzská policie vyklidila přístupové silnice k rafinerii kousek od Marseille a zakročila proti protestujícím. | Foto: Reuters

Paříž - "A dost," reagoval francouzský premiér Manuel Valls na aktuální situaci ve Francii. Tamní odbory přitvrdily v boji proti nepopulární reformě pracovního trhu a zablokovaly tamní rafinerie. Výsledkem je nedostatek benzinu na tamních pumpách.

Proto se předseda vlády, který je nyní na návštěvě Jeruzaléma, rozhodl k rázné akci. V úterý brzy ráno speciální policejní složky vyklidily přístupové silnice k rafinerii na Fos-sur-Mer kousek od jihofrancouzského Marseille. Proti skupině demonstrantů použily vodní děla i slzný plyn.

Odboráři proti zásahu bezpečnostních složek protestují. Považují ho za "vyhlášení války".

Zásah z časného rána je jen další skládačkou do současného boje o reformu, která by měla uvolnit sešněrovaný trh práce a zlehčit najímání a propouštění zaměstnanců. Odbory se ale nechtějí jen tak vzdát a hodlají ještě přitvrdit. Jejich protesty by mohly dokonce ohrozit i průběh fotbalového mistrovství EURO 2016, které startuje už 10. června.

Benzinky jsou na suchu

Francouzským benzinovým pumpám docházejí zásoby. Ministr dopravy Alain Vidalies oznámil, že z celkového počtu 12 000 pump jich má 1600 potíže, z toho je už polovina "na suchu".

Francouzi už v předchozích dnech vzali pumpy útokem. Přestože vláda radí, aby řidiči nepanikařili, před benzinkami se tvoří dlouhé fronty. "Pokoušela jsem se sehnat benzin celý víkend. Nepovedlo se. Všude je nedostatek," řekla pro Europe 1 řidička Julie, která každý den dojíždí za prací 30 kilometrů.

Francouzi vnímají blokády a demonstrace se smíšenými pocity. Část je podporuje, část naopak odmítá, protože jim způsobují potíže.

Vláda ale chystá ráznou akci. Hodlá postupovat stejně jako na jihu Francie, tedy odstranit blokády u rafinerií. "Další rafinerie odblokujeme. Není možné, aby Francouzi byli bez benzinu," řekl Valls s tím, že vláda se nenechá demonstranty vydírat. Situace, kdy odboráři blokují rafinerie, je podle něj "neúnosná".

Neustoupíme, varují odbory

Ani odbory nechtějí ustoupit. Naopak plánují ještě další protesty a blokády. Chtějí zablokovat produkci ve všech osmi rafineriích ve Francii. "Vláda se otočila zády ke svým slibům. A nyní vidíme, jaký to má dopad," řekl k aktuální situaci ve Francii Philippe Martinez, šéf největší odborové centrály v zemi CGT.

Požadavek odborářů je jasný – chtějí, aby francouzská vláda ustoupila a odvolala reformu pracovního trhu.

Právě CGT pak vyzvala všechny zaměstnance společnosti RATP, která je odpovědná za provoz metra, příměstských vlaků i autobusů v Paříži, aby od 2. června vstoupili do časově neomezené stávky. Na 14. června pak chtějí odboráři z celé Francie vyhlásit celonárodní stávku. Ta by tak mohla postihnout Francii také v době konání fotbalového šampionátu EURO 2016.

Protestovat také budou zaměstnanci státní železniční společnosti SNCF. Ti hodlají stávkovat každou středu a čtvrtek.

Nejen kvůli blížícímu se fotbalovému Euru cvičily francouzské speciální jednotky reakci na mnohočetný teroristický útok. Uzavřely kvůli tomu nádraží. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy