Francie zakazuje muslimské závoje zakrývající tvář

Monika Horáková
13. 7. 2010 17:40
Pro zákon hlasovalo 335 poslanců, proti byl 1. Socialisté a komunisté se odmítli hlasování zúčastnit.
Foto: Reuters

Paříž - Dolní komora francouzského parlamentu dnes drtivou většinou odsouhlasila zákaz nošení muslimských závojů, které ženám zakrývají celý obličej, případně celý obličej s výjimkou očí.  

Pro návrh zákona zvedlo ruku 335 zákonodárců, proti byl jen jeden. V září ještě musí zákon schválit Senát.

Podle návrhu nesmí nikdo na veřejném místě nosit oděv zakrývající tvář. Kdo se proti zákonu proviní, bude muset zaplatit pokutu ve výši 150 eur (téměř 4000 Kč). Rovněž bude muset navštěvovat kurz, v němž se poučí o "hodnotách Francouzské republiky".

"Jsme starý národ vyznávající myšlenku důstojnosti lidské bytosti, zvláště důstojnosti žen. Nošení oděvu zahalujícího celý obličej protiřečí těmto hodnotám, jež jsou pro nás tak zásadní," prohlásil prezident Nicolas Sarkozy.

Situace muslimských žen se zlepšit nemusí

Ne všichni jsou ovšem přesvědčeni, že případně schválený zákaz situaci muslimských žen zlepší. Ty, které se musí podřizovat přísnému diktátu svých mužů či otců, budou s největší pravděpodobností definitivně zbaveny možnosti pohybovat se bez závoje přes obličej ve veřejném prostoru.

Podobná situace se ve Francii odehrála v roce 2004. Tehdy byl schválen zákon, který zakazoval nosit ve státních školách náboženské symboly, které jsou nošeny s úmyslem být vidět. Dívky, které se muslimského šátku na hlavě vzdát nechtěly nebo nemohly, musely ze škol odejít. 

Závoj jako ochrana, nebo vězení?

Další otázkou je, nakolik je nošení burky či nikábu ze strany žen dobrovolné. Do médií nezřídka pronikají prohlášení muslimů či muslimek, kteří se o závojích vyjadřují jako o útlaku či vězení.

Foto: Aktuálně.cz

Státní tajemnice pro otázku měst a bydlení, muslimka Fadela Amarová, v rozhovoru pro Financial Times uvedla, že zákaz nošení burky by zabránil šíření radikálního islámu. Pomohl by také podle ní ženám postavit se proti extremistům ve svých komunitách.

Některé ženy jsou však na kompletně zahalené tělo zvyklé a cítí se tak ve větším bezpečí. Závoj však nemusí sloužit jen jako psychologická ochrana, ale navíc jako praktické opatření proti sexuálnímu obtěžování.

"Šátek či burka nebo kterýkoliv jiný takový oděv jim zajišťuje pocit bezpečí a některé ženy ho začnou dobrovolně nosit třeba po rozvodu, aby se uchránily nepříjemnému zájmu svého mužského okolí," napsala pro Deník Referendum Saša Uhlová, která ve Francii několik let žila.

Podle úřadů nosí ve Francii plně zahalující oblečení, tedy burku nebo nikáb, necelé 2 000 žen. Celkem tu žije pět až šest milionů muslimů. Francie má asi 63 milionů obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy