Francie vyšetřuje syrský režim pro podezření z válečných zločinů. Důkazem je 55 tisíc fotografií

ČTK ČTK
30. 9. 2015 7:29
Francouzská justice začala vyšetřovat podezření, že režim syrského prezidenta Bašara Asada se v letech 2011 až 2013 dopustil válečných zločinů. Potvrdil to ministr zahraničí Laurent Fabius. Vyšetřování se opírá hlavně o svědectví jednoho bývalého oficiálního fotografa syrské vojenské policie, který v červenci 2013 utekl ze Sýrie a přivezl do Francie 55 000 fotografií mučených těl. Ministerstvo zahraničí tuto skutečnost sdělilo prokuratuře, která 15. září zahájila formální vyšetřování. "Je naší povinností jednat proti beztrestnosti těchto vrahů. Jedná se o zločiny, které narážejí na lidské svědomí," řekl Fabius.
Bašár Asad.
Bašár Asad. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy