Francie vyšetřuje církevní hodnostáře. Mlčeli o zneužívání dětí knězem

ČTK ČTK
4. 3. 2016 22:35
Oběti kněze Bernarda Preynata ho loni obvinily, že je sexuálně zneužíval, když byli mladými skauty v Lyonu v letech 1986 až 1991. Nyní sedmdesátiletý kněz se k tomu letos koncem ledna přiznal. Před soudem řekl, že o jeho činech věděly církevní úřady, které mu proto zakázaly další práci se skauty, které se předtím věnoval téměř 20 let. Francouzská justice nyní začala vyšetřovat obvinění těchto vysokých představitelů katolické církve.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Lyon (Francie) - Francouzská justice začala vyšetřovat obvinění několika vysokých představitelů katolické církve ve francouzském městě Lyon, že zatajovali pedofilní násilí jednoho kněze. Mezi podezřelými je lyonský arcibiskup kardinál Philippe Barbarin a také představitel Vatikánu kardinál Ludwig Muller. Uvedl to dnes deník Libération a další francouzská média.

Oběti kněze Bernarda Preynata ho loni obvinily, že je sexuálně zneužíval, když byli mladými skauty v Lyonu v letech 1986 až 1991. Nyní sedmdesátiletý kněz se k tomu letos koncem ledna přiznal. Před soudem řekl, že o jeho činech věděly církevní úřady, které mu proto zakázaly další práci se skauty, které se předtím věnoval téměř 20 let.

Vysocí představitelé katolické církve jsou podezřelí z toho, že "nenahlásili justici sexuálního násilí na patnáctiletých nezletilcích" a že "ohrozili životy mladistvých". Pětašedesátiletý arcibiskup Barbarin již připustil, že se o pedofilním násilí kněze dozvěděl "někdy v letech 2007 až 2008". Další postup podle Libération konzultoval s Vatikánem, kde příslušnou agendu vede kardinál Muller. Knězi nakonec zakázal práci se skauty, ale ve funkci jej ponechal.

Vatikán, který již vede boj proti kněžím obviněným ze sexuálního zneužívání nezletilých, loni uvedl, že hodlá stíhat u nově vznikajícího soudu i biskupy, kteří pachatele chrání. Vatikánský mluvčí Federico Lombardi tehdy řekl, že papež František schválil nejnovější návrhy pro případy zneužití biskupského úřadu a v otázce obžaloby ze sexuálního zneužívání nezletilých ze strany katolického kléru.

Vatikán od roku 2004 do roku 2014 kvůli sexuálnímu obtěžování dětí ve světě zbavil úřadu 848 římskokatolických kněží a dalších 2572 potrestal menšími tresty. Vůbec první takovou ucelenou statistiku představil v roce 2013 před jedním z výborů OSN v Ženevě vyslanec Vatikánu při OSN arcibiskup Silvano Tomasi. Za uvedené roky bylo Vatikánu hlášeno více než 3400 věrohodných případů zneužívání. Jen v roce 2013 to bylo 401 případů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Výbuch v Afghánistánu zabil nejméně 30 vojáků

Nejméně 30 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje. Mohutnou explozi vyvolala bomba nastražená v automobilu před vojenskou základnou.

Agentura AP informuje kromě útoku v Ghazní o dalším sebevražedném atentátu za pomoci bomby umístěné v automobilu na jihu země. Terčem se stal konvoj šéfa tamní provinční rady. AP píše s odkazem na mluvčího provincie o nejméně třech mrtvých a 21 zraněných včetně dětí. K žádnému z útoků se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy