Francie vyhlásila boj vládě angličtiny na internetu

Roman Gazdík
1. 4. 2010 7:00
Paříž vybírá nová slova anketou mezi školáky a studenty. Chat bude éblabla
Dají se stejně tak ušít nová francouzská slova?
Dají se stejně tak ušít nová francouzská slova? | Foto: Reuters

Paříž - Nejlepší se bude zeptat. Tímto heslem se řídí Francouzská akademie, když se pokouší vymyslet, jak čelit postupu anglicismů, které zaplavují francouzštinu kvůli vládě angličtiny na internetu.

Akademie byla založena roku 1635 kardinálem Richelieuem a jejím úkolem je dohlížet na čistotu jazyka. Ve své nové iniciativě však prokázala, že není domněle zkostnatělou institucí a dala prostor dětské fantazii a vynalézavosti.

Podnikla tak průzkum mezi francouzskými školáky a studenty, aby zjistila, jakými francouzsky znějícími výrazy by se dala nahradit slova jako "chat", "talk" „buzz" nebo „newsletter".

Vítězné návrhy posuzovala porota složená z členů Akademie, francouzských politiků a také nejslavnějšího francouzského hip hopového umělce Claude M'Baraliho zvaného MC Solaar.

Tak například slovo "buzz" značící šum či cvrkot alias neověřené zprávy kolující internetem od nynějška může nahradit francouzský výraz "le ramdam".

Toto a další vítězná slova se stanou předmětem debat v osmnácti ministerských komisích zabývajících se už nyní čistotou francouzštiny a bojem proti anglicismům. Pokud se v nich zalíbí, stanou se součástí oficiálních slovníků a francouzští státní zaměstnanci je budou muset povinně používat, aby je tak propagovali mezi veřejností.

"Už je to 10 let, co všichni mluvili o walkmanech nebo o softwaru," prohlásil na úterní prezentaci výsledků ankety Francomot (Frankoslovo) státní sekretář pro frankofonní země Alain Joyandet. "Tato dvě anglofonní slova byla v našem jazyce přirozeně nahrazena slovy „baladeur" a „logiciel". Není to tedy marný boj."

Dalším původně anglickým slovem, pro které našla francouzština v posledních letech svůj vlastní úspěšný ekvivalent je "mondialisation" alias globalizace. Naopak "frimousses" pro smajlíky nebo "les bags gonflables" pro airbagy se neujaly.

Podle Nicolase Sarkozyho je ekologický balíček potřeba
Podle Nicolase Sarkozyho je ekologický balíček potřeba | Foto: Reuters

Tvůrci ankety, do které mohli své návrhy zájemci zasílat emailem, svou iniciativu zakládají na skutečnosti, že „francouzština je jediným jazykem vedle angličtiny, kterým se hovoří na pěti kontinentech".

"Tato univerzálnost je zárukou dynamiky a živosti. Je tedy nutné, aby mohly stovky milionů francouzských mluvčích využívat velkou zásobu frankofonních jazykových inovací," stojí na internetové stránce projektu.

O přízeň mluvčích francouzského jazyka se nyní mají ucházet slova jako "infolettre" (newsletter), "débat" (talk jako v „talk radio") nebo "tchatche" či "éblabla" (chat).

 

Právě se děje

před 51 minutami

Indičtí policisté zastřelili podezřelé ze znásilnění a vraždy

Indičtí policisté zastřelili čtveřici mužů podezřelých ze znásilnění a vraždy 27leté veterinářky. Muži se pokusili během rekonstrukce na místě, kde se čin minulý týden odehrál, policisty odzbrojit a utéct. Ti ale zahájili palbu. Dva policisté jsou zranění. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Spálené tělo veterinářky bylo nalezeno minulý čtvrtek pod silničním nadjezdem ve vesnici nedaleko města Hajdarábád. Podle policie byla oběť před smrtí zřejmě hromadně znásilněna, nicméně kvůli špatnému stavu jejího těla to lze jen těžko ověřit. Policie zatkla čtyři podezřelé a dočasně postavila mimo služby tři policisty, kteří podle rodiny oběti nereagovali dostatečně rychle poté, co byla veterinářka nahlášena jako nezvěstná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy