Francie volá po zpřísnění sankcí vůči Íránu

Petr Jemelka Petr Jemelka
3. 1. 2012 13:16
Paříž je podle ministra zahraničí přesvědčena, že Teherán vyvíjí jadernou zbraň
Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé.
Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. | Foto: Reuters

Paříž - Francie je přesvědčena, že Írán vyvíjí jaderné zbraně. Měl by proto čelit přísnějším sankcím.

Prohlásil to francouzský ministr zahraničí Alain Juppé a vyzval ostatní evropské země, aby se přidaly ke Spojeným státům, které zmrazily aktiva íránské centrální banky a uvalily embargo na dovoz tamní ropy.

Teherán stále trvá na tom, že s jádrem pracuje za mírovým účelem - potřebuje prý uspokojit rostoucí domácí poptávku po elektřině.

Důkazy o tom, že tomu tak není, ale na začátku listopadu minulého roku přinesla Mezinárodní agentura pro jadernou energii (MAAE).

Její komisaři zjistili, že íránští vědci prováděli počítačové simulace, které nemohou mít jiné využití než pro sestrojení atomové bomby. Testují rovněž velmi výbušné materiály.

Spojené státy, Kanada a Velká Británie zareagovaly zpřísněním sankcí. Na půdě OSN ale reakci mezinárodního společenství zablokovaly Rusko a Čína.

V zápětí se objevily spekulace o tom, že by Spojené státy nebo Izrael mohly na Írán dokonce zaútočit, Teherán však dál trvá na svém.

To, že na své suverénní politice nehodlá nic měnit, prokázal i úterním prohlášením velitele íránských armádních sil generála Attaolláha Salehího. Ten varoval Spojené státy, aby neposílaly svou letadlovou loď zpátky do Perského zálivu.

"Doporučujeme americké letadlové lodi, která proplula Hormuzským průlivem a nachází se v Ománském moři, aby se nevracela do Perského zálivu," prohlásil podle citace státní agentury IRNA Salehí. "Íránská islámská republika nemá v úmyslu své varování opakovat," dodal ještě.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 24 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy