Vraha z Charlie Hebdo pohřbili do neoznačeného hrobu

ČTK ČTK
17. 1. 2015 13:23
Jeden z bratrů skončí v muslimské sekci hřbitova na pařížském předměstí, druhý byl pochován do neoznačeného hrobu v Remeši.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Jeden z atentátníků na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo Chérif Kouachi bude pohřben v muslimské sekci hřbitova na pařížském předměstí Gennevilliers.

Druhý z bratrů Said byl podle listu Le Parisien pohřben v tichosti v pátek v Remeši. Pohřbu byla přítomna policie, terorista byl uložen do neoznačeného hrobu. Bratři zabili 7. ledna v redakci 12 lidí.

Starosta: nemám na vybranou

Starosta Gennevilliers Patrice Leclerc deníku Le Parisien k Chérifově pohřbu řekl, že "neměl na vybranou". "Podobně jako ostatní starostové bych se raději vyhnul pohřbení teroristy ve své obci, ale musím dodržet zákon," řekl.

Podle něj má být zemřelý pohřben buď ve svém bydlišti, nebo tam, kde zemřel, anebo tam, kde má jeho rodina hrob.

Na úřady se se žádostí o pohřbení obrátila vdova po Kouachim a původně chtěla, aby byli bratři uloženi společně. To ale Leclerc odmítl s tím, že Said bydlel v Remeši a "není důvod ukládat ho v Gennevilliers". Starosta také trval na tom, aby byl Chérifův pohřeb "anonymní, aby se obec vyhnula jakémukoli incidentu".

Proti Saidovu pohřbu byl původně také remešský starosta Arnaud Robinet, avšak nakonec se musel podřídit zákonu. "Postavil jsem se proti prodeji pohřebního místa, ale stát mi připomněl mé povinnosti vyplývající ze zákona," řekl televizi BFM. Snažil se prý bránit tím, že hrob se stane cílem "poutí a shromažďování fanatiků a místem, kam si lidé budou chodit vybíjet nejrůznější názory a nenávist".

Útočníci zemřeli při zásahu

Pohřeb se nakonec konal za tmy jenom za přítomnosti příbuzných a za policejního dozoru. Vdova netrvala na obřadu, aby byl zachován diskrétní charakter aktu. "Hrob je anonymní, aby se nad ním nemohl nikdo pohoršovat," řekl Robinet.

Minulý týden v Paříži vraždil také třetí terorista Amedy Coulibaly, který zabil pět lidí. Stejně jako bratři Kouachiové byl zabit při policejním zásahu. O tom, kde bude jeho tělo uloženo, se zatím spekuluje.

Rodina, jejíž část žije v Grigny jižně od Paříže, se prý zatím zřejmě nedohodla.

Bydlištěm Coulibalyho bylo jižní pařížské předměstí Fontenay-aux-Roses, avšak jeho starosta prohlásil, že na tamním hřbitově není pozemek určený k pohřbívání muslimů. V úvahu připadá ještě Mali, odkud pochází teroristova rodina.

 

Právě se děje

Další zprávy