Francie: Syrský režim použil čtrnáctkrát chemické zbraně

ČTK ČTK
13. 5. 2014 20:31
V dubnu měl být v syrských bojích použit chlor. Ten však už nepatří mezi bojové plyny.
Situace v Sýrii je stále neutěšená.
Situace v Sýrii je stále neutěšená. | Foto: Reuters

Washington - Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v úterý obvinil syrskou vládu, že od loňského října nejméně čtrnáctkrát použila chemické zbraně. Fabius to podle agentury AP řekl během návštěvy Spojených států, kde měl také jednat se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

Podle francouzského ministra k poslednímu útoku došlo před několika týdny. Jak Fabius dodal, francouzští představitele mají svá tvrzení podpořena důvěryhodným svědectvím.

Všeobecně se má za to, že v bojích v Sýrii byl v dubnu použit jedovatý chlor. Zasáhl desítky lidí žijících v oblastech kontrolovaných rebely, kteří bojují proti režimu prezidenta Bašára Asada. Západní představitelé ale zatím nebyli schopni předložit žádné konkrétní důkazy tohoto útoku, ani toho, že za ním stála vládní vojska. Podle Fabiuse je problém zejména v tom, že chlor se příliš rychle odpařuje, a tak není lehké důkazy sesbírat.

Z chemického útoku se obviňují obě strany

K údajnému chemickému útoku došlo 11. a 12. dubna v centrální provincii Hamá. Vzájemně se z něj obviňují syrská vláda a povstalci.

Podle opoziční skupiny Syrská národní koalice zranily chemikálie desítky lidí. Skupina, kterou podporuje Západ, ale o druhu údajně použitého plynu neinformovala. Opoziční exilová Syrská organizace pro lidská práva uvedla, že lidé měli po útoku dýchací potíže a dusili se. K útoku prý podle všeho došlo během náletů, které nad oblastí zanechaly hustý dým.

Chlor? Na seznamu chybí

Syrská státní televize naopak obvinila členy povstalecké fronty An-Nusra z použití chloru, který podle ní ve vesnici Kfar Zaíta zabil dva lidi a více než sto zranil.

Chlor byl poprvé použit během první světové války. Nyní ale již není oficiálně považovaný za bojový plyn, a nebyl tedy ani na seznamu látek, které měl Damašek přiznat Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Sýrie loni přistoupila na ruský návrh vzdát se chemických zbraní. Postup stanovuje rezoluce OSN, podle níž už chemické látky měly být nyní mimo území Sýrie a pak do 30. června zničeny. Vývoz se ale zpožďuje.

Podle Fabiuse dosud Asadova vláda odevzdala 92 procent zásob svých chemikálií. "Ukazuje se ale, že režim Bašára Asada je i navzdory svým závazkům stále schopen vyrábět chemické zbraně a používat je," prohlásil francouzský ministr.

 

Právě se děje

Další zprávy