Zaměstnanci francouzských jaderných elektráren stávkují. V zemi dochází pohonné hmoty

Simone Radačičová Simone Radačičová
26. 5. 2016 12:41
Ve Francii vstoupili do stávky zaměstnanci šestnácti jaderných elektráren. Jejich výkon klesl. Kvůli stávkám a blokádám ve Francii rychle dochází pohonné hmoty. Po celé zemi je na "suchu" asi 20 procent pump. Premiér Manuel Valls uvedl, že je možné reformu pracovního trhu pozměnit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

Paříž - Francouzské odbory přitvrzují v boji proti nepopulární reformě pracovního trhu, která by měla ulehčit najímání a propouštění zaměstnanců.

Právě ve čtvrtek se koná celonárodní stávka, do které se zapojili i zaměstnanci 16 z celkem 19 jaderných elektráren.

Stávky a někdy i násilné demonstrace Francii doprovázejí už několik týdnů.

A stále výrazně narušují běžný život v druhé největší ekonomice eurozóny.

Demonstrace, blokády i stávky

Zaměstnanci 16 jaderných elektráren odhlasovali, že se také zapojí do celonárodního protestu proti reformě pracovního trhu. Jaderná energetika přitom ve Francii hraje prim, nukleární elektrárny vyrábí na 75 procent veškeré elektřiny v zemi.

Kvůli stávce klesl výkon, a to nejméně o čtyři gigawaty. To odpovídá šesti procentům celkového výkonu francouzské elektrárenské soustavy. Nečeká se ale, že dojde k výpadkům elektřiny.

Odboráři nemohou elektrárny úplně odstavit. "Není možné jak tak 'vypnout' jadernou elektrárnu," vysvětlila Marie-Claire Cailletaudová z odborové centrály CGT.

Současně také stávkují pracovníci šesti z osmi rafinerií.

Kvůli stávkám a blokádám ve Francii rychle dochází pohonné hmoty. Potíže má 40 procent benzinových pump v pařížském regionu. Po celé Francii je na "suchu" asi 20 procent čerpacích stanic. U nich se navíc tvoří dlouhé fronty zákazníků. Ti zatím neberou v potaz doporučení vlády, aby nepanikařili a nedělali si zásoby.

Vláda kvůli dlouhotrvajícím protestům a stávkám také poprvé od roku 2010 sáhla do strategických rezerv. Ty vydrží až čtyři měsíce, uvádí francouzský tisk.

Stávkují i zaměstnanci ropného terminálu v Le Havru, kteří blokují také dovoz surovin. Potíže kvůli stávce hlásí také železnice. Pařížské letiště Orly odbaví o 15 procent letů méně, zatímco na letišti Charlese de Gaulla se očekávají zpoždění letů.

Demonstrace pak budou probíhat celý den. Lidé vyjdou do ulic v Paříži, Lyonu, Rennes, Montpellier či Tours.

Vláda ustupuje

Odbory nehodlají svůj boj vzdát. "Budeme pokračovat," uvedl Philippe Martinez, šéf  CGT, největší odborové centrály v zemi.

"Odbory CGT nevládnou této zemi," řekl důrazně premiér Manuel Valls. Ten ještě ve středu večer razantně odmítal jakoukoliv změnu v reformě pracovního trhu. Nyní ale začíná mírně ustupovat.

Premiér Manuel Valls.
Premiér Manuel Valls. | Foto: Reuters

Pod tlakem neustálých stávek a demonstrací připustil, že reforma se může "pozměnit". "Reformu nehodláme v žádném případě odvolat. Je ale možné přijmout pozměňovací návrhy a upřesnění," řekl v rozhovoru pro televizi BFMTV.

Bylo by to už podruhé, co by vláda ustoupila a reformu zjemnila. Poprvé tak učinila letos v březnu, kdy kvůli manifestacím odvolala některé její části - zmizel tak například strop pro výši odstupného.

Reforma pracovního trhu má obrovský symbolický význam. Je to vůbec jedna z nejdůležitějších reforem, která vznikla během mandátu prezidenta Francoise Hollanda. Ten doufá, že právě ona by mohla snížit vysokou nezaměstnanost, která se už několik měsíců pohybuje kolem deseti procent a je tak nejvyšší za posledních zhruba 18 let.

Prezident nyní nemá příliš mnoho možností na výběr. "Hollande se dostane do pasti, ať už udělá cokoliv," domnívá se profesor politologie Pierre Mathiot z univerzity v Lille. Prezidentské volby jsou přitom ani ne za rok.

"Pokud stejně jako (Nicolas) Sarkozy zareaguje autoritářsky a použije sílu, aby odblokoval rafinerie, tak to otřese jeho levicovou základnou a jen potěší pravici, která by ale pro něj ve volbách stejně nehlasovala. Pokud to vzdá a reformu odvolá, tak pro něj stejně levice hlasovat nebude. Ani jedna z možností mu nepřinese politický prospěch," řekl pro britský list The Guardian.

Stále více Francouzů se také obává, že neutuchající demonstrace by mohly narušit i konání fotbalového mistrovství EURO 2016, které startuje za dva týdny. To by mohlo vážně ohrozit image Francie v zahraničí. A dvě třetiny Francouzů to budou dávat za vinu vládě, uvedla společnost na průzkum veřejného mínění Odexa.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy