Francie potrestala Rwanďana za genocidu 25 lety vězení

ČTK ČTK
14. 3. 2014 23:45
V roce 1994 bylo radikálními Huty za 100 dní zmasakrováno na 800 000 menšinových Tutsiů.
Foto: Reuters

Paříž - Francouzský soud v pátek poslal na 25 let do vězení bývalého důstojníka rwandské armády a šéfa tajné služby Pascala Simbikangwu. Informovala o tom agentura AFP. Šlo o prvního Rwanďana souzeného ve Francii kvůli genocidě ve Rwandě v roce 1994.

Obžaloba čtyřiapadesátiletého muže vinila z toho, že poskytl zbraně radikálním milicím kmene Hutů s vědomím, že je použijí k masovému vraždění etnika Tutsiů, proti kterému sám veřejně vystupoval. Simbikangwa, který je po autohavárii v roce 1986 na invalidním vozíku, obvinění odmítal. Prý nikoho k vraždám nenaváděl, neviděl ani jednu mrtvolu a neměl významné postavení.

Během rwandské genocidy bylo radikálními Huty za pouhých 100 dní od dubna do července 1994 zmasakrováno na 800 000 menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutů.

Francie měla v době masakru úzké vazby na tehdejší režim prezidenta Juvénala Habyarimanu z kmene Hutů, jehož vražda 6. dubna 1994 masové vraždění rozpoutala. Paříž se od té doby snaží vyrovnat s kritikou za pomalou reakci na vývoj situace a neschopnost přispět ke zmírnění násilností.

Simbikangwa byl zatčen v roce 2008 na francouzském zámořském území ostrova Mayotte. Paříž jej odmítla vydat Rwandě kvůli obavám, že by se mu nedostalo spravedlivého soudu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy