Francie potrestala Rwanďana za genocidu 25 lety vězení

ČTK ČTK
14. 3. 2014 23:45
V roce 1994 bylo radikálními Huty za 100 dní zmasakrováno na 800 000 menšinových Tutsiů.
Foto: Reuters

Paříž - Francouzský soud v pátek poslal na 25 let do vězení bývalého důstojníka rwandské armády a šéfa tajné služby Pascala Simbikangwu. Informovala o tom agentura AFP. Šlo o prvního Rwanďana souzeného ve Francii kvůli genocidě ve Rwandě v roce 1994.

Obžaloba čtyřiapadesátiletého muže vinila z toho, že poskytl zbraně radikálním milicím kmene Hutů s vědomím, že je použijí k masovému vraždění etnika Tutsiů, proti kterému sám veřejně vystupoval. Simbikangwa, který je po autohavárii v roce 1986 na invalidním vozíku, obvinění odmítal. Prý nikoho k vraždám nenaváděl, neviděl ani jednu mrtvolu a neměl významné postavení.

Během rwandské genocidy bylo radikálními Huty za pouhých 100 dní od dubna do července 1994 zmasakrováno na 800 000 menšinových Tutsiů a také desetitisíce umírněných Hutů.

Francie měla v době masakru úzké vazby na tehdejší režim prezidenta Juvénala Habyarimanu z kmene Hutů, jehož vražda 6. dubna 1994 masové vraždění rozpoutala. Paříž se od té doby snaží vyrovnat s kritikou za pomalou reakci na vývoj situace a neschopnost přispět ke zmírnění násilností.

Simbikangwa byl zatčen v roce 2008 na francouzském zámořském území ostrova Mayotte. Paříž jej odmítla vydat Rwandě kvůli obavám, že by se mu nedostalo spravedlivého soudu.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden si volal s prvním zahraničními lídry od své inaugurace

Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční inaugurace. Nejdříve hovořil s kanadským premiérem Justinem Trudeauem, se kterým se podle agentury Reuters dohodli spojit síly v boji proti koronaviru. Následně šéf Bílého domu volal mexickému prezidentovi Andrésovi Manuelovi Lópezovi Obradorovi. Ten označil hovor za "příjemný a zdvořilý" a dodal, že vše nasvědčovalo tomu, že vztahy mezi oběma státy budou dobré.

"Probrali spolupráci ohledně vakcín," citoval Reuters z komuniké úřadu kanadského ministerského předsedy. Podle agentury AP státníci probírali možnost, aby Kanada dostávala vakcíny proti covidu-19 z výrobního zařízení firmy Pfizer v americkém Michiganu. V současné době Ottawa obstarává všechny dávky očkovací látky ze zařízení Pfizeru v Belgii a firma jí už oznámila, že bude mít v dodávkách zpožděn

Zdroj: ČTK
Další zprávy