Potřebujeme v Německu silného partnera k uskutečnění odvážných plánů s EU, tvrdí francouzská vláda

ČTK ČTK
27. 11. 2017 18:00
Francouzský prezident Emmanuel Macron potřebuje silného partnera v Německu, aby mohl uskutečnit své ambiciózní plány ohledně obnovy Evropské unie, prohlásil mluvčí francouzské vlády. Podle něj země věnuje velkou pozornost pokusům Angely Merkelové o sestavení koalice a průtahy by mohly reformy ohrozit.
Emmanuel Macron a Angela Merkelová.
Emmanuel Macron a Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Paříž - Realizace odvážných vizí francouzského prezidenta Emmanuela Macrona ohledně obnovy Evropské unie bude obtížnější, pokud nebude mít Francie v Německu "silného partnera". Řekl to v pondělí nový mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux.

Podle agentury Reuters jde o dosud nejvýraznější projev z francouzské strany v souvislosti s protahujícím se čekáním na vznik nové německé koaliční vlády. Dosavadní neúspěšné rozhovory tak prý představují nebezpečí pro Macronovy nápady na reformu eurozóny, stejně jako společné obranné, přistěhovalecké a energetické politiky.

"Přirozeně věnujeme velkou pozornost všemu, co by mohlo pomoci stabilizovat politickou situaci (v Německu), protože bez silného partnera bude samozřejmě obtížnější uskutečnit ambiciózní evropský projekt prezidenta (Macrona)," řekl Griveaux na setkání s novináři.

Macron a německá kancléřka Angela Merkelová v minulých měsících často hovořili o tom, že by se Francie a Německo jako dvě největší ekonomiky EU a hlavní tahouni z minulosti ujaly v tomto ohledu iniciativy.

Před týdnem ale ohrozil čtvrtý mandát kancléřky Merkelové krach vyjednávání o koalici křesťanských demokratů (CDU/CSU) se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Nyní se opět rozjíždí přípravy na případné obnovení předvolební velké koalice křesťanských demokratů se sociálními demokraty (SPD).

Podle Reuters taková jednání však nemusí být rychlá. Evropská unie má v současnosti úzký manévrovací prostor pro to, aby zpracovala rozsáhlé Macronovy návrhy, protože se blíží volby do Evropského parlamentu v roce 2019, a navíc již tak budou Brusel pravděpodobně rozptylovat rozhovory o odchodu Británie ze společného svazku a spory o novém dlouhodobém rozpočtu.

Kromě toho vznikají pochybnosti o tom, zda budou němečtí sociální demokraté brát unijní reformy jako svou prioritu v plánovaných koaličních jednáních.

Reforma eurozóny podle Macronových představ má skupině zemí platících eurem zajistit samostatný rozpočet, společného ministra financí a vlastní parlament.

Několik vysoce postavených činitelů SPD uvedlo, že strana sice nadále podporuje Macronovy nápady, přednost ale pro koaliční jednání bude pravděpodobně mít reforma zdravotního pojištění, důchodů a trhu práce v Německu.

"Evropa není téma, kde můžeme prostě věci prosazovat. Musíme usilovat o dosažení konsenzu," upozornil podle Reuters rozpočtový expert SPD Johannes Kahrs. "Bylo by hezké, kdyby konzervativci souhlasili s myšlenkou rozpočtu pro eurozónu, ale musejí to sami chtít. Nemělo by žádný smysl pokoušet se je do toho nutit," dodal.

Zatímco Merkelová projevila připravenost spolupracovat s Macronem, další členové jejího konzervativního bloku mají ohledně hlubší integrace eurozóny pochybnosti. Obávají se totiž toho, že by v konečném důsledku hlavní náklady neslo Německo za jihoevropské země, které se brání větším finančním reformám.

V uplynulých letech si bývalý ministr financí Wolfgang Schaüble se souhlasem Merkelové kladl podmínku, že větší integrace musí jít ruku v ruce se strukturálními reformami přímo v členských státech eurozóny.

Je spousta schopných politiků, ale nejsou to lidé, kteří mají v krvi rozhodování, myslí si publicista Jaroslav Šonka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy