Francie pátrá po vraždícím rasistovi na motocyklu

Zahraničí Zahraničí
19. 3. 2012 18:07
Útoky na vojáky severoafrického původu a židovskou školu spolu pravděpodobně souvisejí
Foto: Reuters

Paříž - Francie pátrá po střelci, který na jihozápadě Francie vraždí na motocyklu a zřejmě si vybírá oběti v řadách Francouzů patřících k etnickým nebo náboženským menšinám.

V pondělí ráno muž na černém motocyklu střílel před židovskou školou Ozar Hatora v Toulouse. Připravil o život třicetiletého učitele a jeho dva syny ve věku šesti a tří let. Čtvrtou obětí je desetiletý chlapec, který školu navštěvoval.

"Viděl jsem dva mrtvé před školou, dospělého a  dítě. Uvnitř to bylo hrozné, dvě malá dětská těla," řekl rozhlasové stanici RTL jeden z otců, který běžel po zprávě o střelbě do školy vyzvednout svého syna.

Předtím už motocyklový vrah udeřil dvakrát. V obou případech na vojáky. V Toulouse zastřelil minulý čtvrtek jednoho vojáka. V neděli pak připravil o život další dva muže v uniformě v nedalekém městě Montauban.

Všichni tři mrtví vojáci měli jedno společné. Měli tmavou barvu pleti. Jeden pocházel z Karibiku, dva ze severní Afriky.

Vyšetřovatelé se tak podle francouzských médií domnívají, že se jedná o člověka, který záměrně útočí na příslušníky menšin či na přistěhovalce. Vysvětlovalo by to fakt, že útočí jak na židy, tak na muslimy.

"Vypadá to jako série rasisticky motivovaných vražd," tvrdí reportér televize France24 Chris Bockman.

Do pátrání se krátce po činu zapojila i helikoptéra, zatím však policie neoznámila, že útočníka dopadla. Pařížské státní zastupitelství případ hodnotí jako terorismus.

Střelec měl údajně dvě zbraně, přičemž podle některých svědků mu první selhala, tak sáhl po druhé. Použité náboje z pondělní střelby a z předchozích útoků na vojáky podle policie pocházejí ze stejné zbraně.

Foto: ČTK

Do Toulouse zamířili v pondělí prezident Nicolas Sarkozy i jeho hlavní soupeř v nadcházejících prezidentských volbách, lídr opozičních socialistů Francois Hollande.

V úterý začne vyučování na všech francouzských školách minutou ticha a zároveň ministr vnitra nařídil posílit ostrahu židovských objektů v zemi.

Kauza připomíná řádění útočníka ve švédském Malmö, který několikrát střílel ve městě po přistěhovalcích. Jak na ulici, tak do oken domů, kde bydleli.

Při téměř rok trvajících útocích zranil třináct lidí a jednoho usmrtil. Osmatřicetiletého pachatele policie dopadla v listopadu 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy