Francie otevřela svou první základnu v Perském zálivu

Roman Gazdík
26. 5. 2009 11:10
Íránu se přítomnost francouzských vojáků v blízkosti jeho břehů nelíbí
Základna má být výkladní skříní francouzské vojenské techniky, na snímku letadlo Rafale
Základna má být výkladní skříní francouzské vojenské techniky, na snímku letadlo Rafale | Foto: Sirpa Air

Abú Dhábí - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy v úterý otevřel první francouzskou základnu v Perském zálivu. Nachází se v emirátu Abú Dhábí a bude zde umístěno 500 vojáků.

Podle francouzského tisku má základna jednak za cíl posílit přítomnost Francie v oblasti prvořadého strategického významu, jednak sloužit coby vitrína francouzské vojenské technologie.

Deník Le Parisien v sobotu přinesl zprávu o tom, že kontrakt na prodej šedesáti stíhaček Rafale do Abú Dhábí je před uzavřením. Výrobce Dassault Aviation by za ně měl údajně získat 6 až 8 miliard eur.

Sarkozy do emirátu přiletěl v pondělí společně se čtyřmi ministry své vlády.

Írán versus Francie

"Přibližně 90 procent evropské obchodní přepravy jde po moři a my musíme tuto přepravu a obchod chránit. Jsme v Perském zálivu zainteresováni a chceme do tohoto regionu přinést potřebnou rovnováhu," prohlásil na tiskové konferenci ministr zahraničí Bernard Kouchner.

Nicolas Sarkozy v Abú Dhábí
Nicolas Sarkozy v Abú Dhábí | Foto: Reuters

Podle deníku Le Monde bude během Sarkozyho návštěvy podepsána nová obranná dohoda mezi Francií a Spojenými arabskými emiráty (UAE), jejichž je Abú Dhábí součástí.

"Pokud na ně Írán zaútočí, bude to, jako by zaútočil na nás," prozradil deníku možný zdroj údajného nebezpečí nejmenovaný francouzský činitel. Už po oznámení plánu na vybudování základny v lednu 2008 dal Teherán najevo, že se mu budoucí přítomnost francouzských vojáků vůbec nelíbí.

"Jsme proti jakékoliv vojenské expanzi v regionu a máme za to, že přítomnost cizích jednotek bude faktorem ohrožujícím bezpečnost a stabilitu," prohlásil tehdy mluvčí íránského ministerstva zahraničí.

Základna má být především námořní, budou zde však také umístěna letadla a vojenský výcvikový tábor.

Jaderné reaktory

Tradiční francouzskou sférou vlivu je zejména Afrika, bílá kniha ministerstva obrany však jako priority loni určila Perský záliv, Indický oceán a Středomoří
Tradiční francouzskou sférou vlivu je zejména Afrika, bílá kniha ministerstva obrany však jako priority loni určila Perský záliv, Indický oceán a Středomoří | Foto: Reuters

Spojené arabské emiráty se nacházejí naproti Íránu při ústí Hormúzského průlivu, kterým prochází velká část světového ropného exportu. Jde o jedno ze strategicky nejdůležitějších míst na Zemi.

Podle Kouchnera bude zdejší francouzská přítomnost rovněž napomáhat boji s piráty v Indickém oceánu.

Francie má ve Spojených arabských emirátech i další zájmy. UAE budou do roku 2017 podle odhadů potřebovat zvýšit svou produkci elektřiny o 40 tisíc megawattů a plánují pro tento účel postavit jaderné elektrárny.

Jedním z uchazečů o tuto zakázku je francouzská státní společnost Areva.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 43 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy