Francie otevřela archivy vichistického režimu. Mají osvětlit některé zločiny z 2. světové války

ČTK ČTK
28. 12. 2015 21:11
Zpřístupněné dokumenty vichistického režimu, které uvolnili ze svých archivů policie, soudy i ministerstva, obsahují informace o pronásledování Židů i členů francouzského odboje za 2. světové války. Některé spisy se týkají i vyšetřování zločinů kolaborantů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Paříž - Francie v pondělí zpřístupnila většinu archivních dokumentů, které se týkají činnosti takzvaného vichystického režimu.

Režim pod vedením maršála Philippea Pétaina, který během druhé světové války spolupracoval s nacisty, vládl ze středofrancouzského města Vichy vládl v letech 1940 až 1944.

Nařízení o zveřejnění dokumentů z archivů policie, soudů a ministerstev bylo podepsáno 24. prosince a v pondělí vstoupilo v platnost. Široké veřejnosti umožňuje přístup k 200 tisícům dokumentů, a to i k těm, od jejichž vzniku ještě neuplynula zákonná lhůta 75 let.

Dosud měli k některým písemnostem přístup jen historici a novináři se zvláštním povolením. Výjimku budou mít nadále dokumenty, které se týkají národní bezpečnosti.

Archivní dokumenty vichystického režimu obsahují mimo jiné informace o pronásledování Židů či příslušníků francouzského odboje. Režim pod vedením hrdiny první světové války Pétaina pomohl nacistům z Francie do koncentračních táborů na východě deportovat 76 tisíc Židů.

Některé zveřejněné spisy se týkají i poválečného vyšetřování zločinů kolaborantů. Nové světlo by podle historiků mohlo otevření archivů vnést i do případu zatčení předního francouzského odbojáře Jeana Moulina.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy