Francie otevřela archivy vichistického režimu. Mají osvětlit některé zločiny z 2. světové války

ČTK ČTK
28. 12. 2015 21:11
Zpřístupněné dokumenty vichistického režimu, které uvolnili ze svých archivů policie, soudy i ministerstva, obsahují informace o pronásledování Židů i členů francouzského odboje za 2. světové války. Některé spisy se týkají i vyšetřování zločinů kolaborantů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Paříž - Francie v pondělí zpřístupnila většinu archivních dokumentů, které se týkají činnosti takzvaného vichystického režimu.

Režim pod vedením maršála Philippea Pétaina, který během druhé světové války spolupracoval s nacisty, vládl ze středofrancouzského města Vichy vládl v letech 1940 až 1944.

Nařízení o zveřejnění dokumentů z archivů policie, soudů a ministerstev bylo podepsáno 24. prosince a v pondělí vstoupilo v platnost. Široké veřejnosti umožňuje přístup k 200 tisícům dokumentů, a to i k těm, od jejichž vzniku ještě neuplynula zákonná lhůta 75 let.

Dosud měli k některým písemnostem přístup jen historici a novináři se zvláštním povolením. Výjimku budou mít nadále dokumenty, které se týkají národní bezpečnosti.

Archivní dokumenty vichystického režimu obsahují mimo jiné informace o pronásledování Židů či příslušníků francouzského odboje. Režim pod vedením hrdiny první světové války Pétaina pomohl nacistům z Francie do koncentračních táborů na východě deportovat 76 tisíc Židů.

Některé zveřejněné spisy se týkají i poválečného vyšetřování zločinů kolaborantů. Nové světlo by podle historiků mohlo otevření archivů vnést i do případu zatčení předního francouzského odbojáře Jeana Moulina.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy