Francie otevřela archivy vichistického režimu. Mají osvětlit některé zločiny z 2. světové války

ČTK ČTK
28. 12. 2015 21:11
Zpřístupněné dokumenty vichistického režimu, které uvolnili ze svých archivů policie, soudy i ministerstva, obsahují informace o pronásledování Židů i členů francouzského odboje za 2. světové války. Některé spisy se týkají i vyšetřování zločinů kolaborantů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Paříž - Francie v pondělí zpřístupnila většinu archivních dokumentů, které se týkají činnosti takzvaného vichystického režimu.

Režim pod vedením maršála Philippea Pétaina, který během druhé světové války spolupracoval s nacisty, vládl ze středofrancouzského města Vichy vládl v letech 1940 až 1944.

Nařízení o zveřejnění dokumentů z archivů policie, soudů a ministerstev bylo podepsáno 24. prosince a v pondělí vstoupilo v platnost. Široké veřejnosti umožňuje přístup k 200 tisícům dokumentů, a to i k těm, od jejichž vzniku ještě neuplynula zákonná lhůta 75 let.

Dosud měli k některým písemnostem přístup jen historici a novináři se zvláštním povolením. Výjimku budou mít nadále dokumenty, které se týkají národní bezpečnosti.

Archivní dokumenty vichystického režimu obsahují mimo jiné informace o pronásledování Židů či příslušníků francouzského odboje. Režim pod vedením hrdiny první světové války Pétaina pomohl nacistům z Francie do koncentračních táborů na východě deportovat 76 tisíc Židů.

Některé zveřejněné spisy se týkají i poválečného vyšetřování zločinů kolaborantů. Nové světlo by podle historiků mohlo otevření archivů vnést i do případu zatčení předního francouzského odbojáře Jeana Moulina.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Provoz dálkových i regionálních vlaků byl v uvedeném úseku zastaven. Na webu to uvedly České dráhy. Omezení kvůli nehodě, která se stala před 05:30, by podle jejich předběžného odhadu mělo trvat zhruba do 07:00.

Další zprávy