Francie omezí svou rozsáhlou jadernou energetiku

ČTK ČTK
22. 7. 2015 22:42
Cílem zákona je mimo jiné snížit ve Francii celkovou spotřebu energie: v roce 2050 má být poloviční oproti roku 2012.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Helena Bucková

Paříž - Francouzský parlament ve středu schválil konečnou podobu zákona, který do roku 2025 počítá kromě jiného se snížením podílu jaderné energie na výrobě elektřiny ve Francii ze současných 75 na 50 procent. Počítá také s větším přechodem k obnovitelným zdrojům energie, informoval na svém webu deník Le Monde.

Francie je po Spojených státech druhým největším výrobcem elektřiny z jádra. Má 58 reaktorů rozmístěných v 19 jaderných elektrárnách.

Cílem zákona je rovněž snížit ve Francii celkovou spotřebu energie: v roce 2050 má být poloviční oproti roku 2012. Norma počítá i s výrazným, byť postupným snižováním emisí skleníkových plynů. Do roku 2030 to má být o 40 procent ve srovnání s rokem 1990 a dále o tři čtvrtiny mezi lety 2030 a 2050.

Zákon byl přijat v době vrcholících příprav na příští světový summit ke klimatu, který se uskuteční v prosinci v Paříži.

K očekávanému konečnému souhlasu zákonodárců premiér Manuel Valls už dříve řekl, že se jedná o krok, který podle něj dělá čest Francii a bude vzorem pro celou Evropu i svět. Ministryně pro životní prostředí Ségolene Royalová při obhajování návrhu zákona před poslanci loni v říjnu řekla, že text ukazuje, že je možné spojit růst, ekologii a sociální politiku.

Snižování závislosti energetiky na jádru je předvolebním slibem prezidenta Françoise Hollandea. Vládní socialisté, kterým se nedaří snížit vysokou nezaměstnanost, slibují, že zákon o "energetickém přechodu" umožní vytvořit v nejbližších letech zhruba 100.000 pracovních míst v rámci prosazování obnovitelných zdrojů energie.

Nový zákon také například od příštího roku zakazuje používat umělohmotné sáčky ve všech velkoprodejnách v zemi.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy