Francie odsoudila sama sebe za znečišťování ovzduší. Vysokou pokutu zaplatí ekologům

ČTK ČTK
4. 8. 2021 19:45
Francouzská Státní rada udělila vládě pokutu ve výši deseti milionů eur (254 milionů korun) za to, že se jí nepodařilo dostát závazkům ohledně snížení znečištění vzduchu v některých částech země. Ekologické nevládní organizace označují rozhodnutí za přelomové. Špinavé ovzduší stojí podle expertů ve Francii ročně za 40 000 předčasných úmrtí, uvedla AFP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Státní rada, která slouží mimo jiné jako nejvyšší soud pro správní záležitosti, před čtyřmi lety vládě nařídila, aby snížila hladinu oxidu dusného a prachových mikročástic ve 13 oblastech ve Francii, jelikož tam kvalita vzduchu neodpovídala standardům Evropské unie. Udělená pokuta je přitom dosud nejvyšší, kterou kdy Státní rada úřadům udělila za porušení jejich vlastního nařízení.

"Opatření přijatá vládou nestačí k tomu, abychom mohli považovat rozhodnutí Státní rady z roku 2017 za plně provedené," uvedl orgán ve vyjádření.

Mezi regiony s příliš znečištěným vzduchem se podle ní nadále řadí například Paříž či Lyon, který je druhou největší francouzskou městskou oblastí. Vláda podle Státní rady nesplnila svoje závazky celkem v osmi z 13 regionů, přičemž má půl roku na to, aby to napravila. Pokud tak neučiní, hrozí jí každý půlrok další stejně vysoké pokuty.

Nevládní organizace Les Amis de la Terre (přátelé Země) a Greenpeace, které stížnost ke Státní radě podaly, označily rozhodnutí soudního orgánu za historické, zejména protože bude stále udržovat tlak na vládu hrozbou dalších sankcí.

Pokuty nařízené Státní radou obvykle putují do státní kasy, jelikož je ale v tomto dlužníkem samotná vláda, zaujal soudní orgán nový přístup. Organizace Les Amis de la Terre dostane přidělených 100 000 eur (2,5 milionu korun). Zbytek peněz poputuje různým veřejným organizacím, které bojují proti znečišťování vzduchu a čtyřem asociacím, které monitorují kvalitu ovzduší.

Státní rada se v poslední době stále více zabývá ekologickými otázkami, na začátku července přikázala vládě, aby se řídila svými vlastními cíli na snížení produkce skleníkových plynů. Pokud neprokáže do devíti měsíců od data rozhodnutí dostatečnou aktivitu, hrozí orgán rovněž udělením pokuty. Nevládní organizace tehdy rovněž rozhodnutí označovaly za přelomové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy