Francie odškodní oběti jaderných testů. Ale ne všechny

Blahoslav Hruška
3. 12. 2008 14:45
Návrh zákona počítá především s vojáky a zaměstnanci jaderných střelnic
Puma Licorne byla odpálena v roce 1970 na tichomořském atolu Mururoa.
Puma Licorne byla odpálena v roce 1970 na tichomořském atolu Mururoa. | Foto: Centrum pro jaderné pokusy v Pacifiku

Paříž – Francie vyplatí odškodné lidem, kteří trpí následky pokusných jaderných výbuchů, jež armáda prováděla v Polynésii a Alžírsku.

Minulý týden to listu Le Parisien potvrdil ministr obrany Hervé Morin s tím, že příslušný zákon by měl být parlamentem přijat na jaře příštího roku.

Nadále ale zůstává sporné, které skupiny se mezi oběti celkem 210 pokusných výbuchů, jež Francie mezi lety 1960 a 1996 provedla, budou započítávat. Ministr Morin výslovně zmínil jen vojáky a civilní zaměstnance jaderných střelnic.

Obyvatelstvo pokusných oblastí bude podle něj "bráno v potaz“.

Podle oficiálních údajů francouzského ministerstva obrany se pokusných výbuchů zúčastnilo celkem 150 tisíc lidí z civilního a vojenského personálu střelnic. Prokazatelně bylo ale radiaci vystaveno i místní obyvatelstvo.

Teprve nedávno Paříž například přiznala, že podzemní výbuch pumy pod kódovým označením Beryl (čtyřikrát silnější než bomba svržená na Hirošimu) se v Alžírsku v roce 1962 nezdařil a do ovzduší unikl menší radioaktivní mrak.

S návrhem zákona není úplně spokojeno ani Sdružení veteránů atomových pokusů (AVEN), které za podobnou legislativu bojuje už od roku 2001. "Objem kompenzací neodpovídá našemu návrhu,“ řekl listu Le Parisien předseda AVEN Michel Verger.

Testy probíhaly také v alžírské poušti.
Testy probíhaly také v alžírské poušti. | Foto: Aktuálně.cz

Obává se také, že seznam nemocí, které prokazatelně souvisejí s ozářením, bude jen neúplný a prahová hodnota nebezpečného záření zůstane nadále vysoká. Jinými slovy tak zákon řekne, že ozáření nebylo tak silné, aby způsobilo přílišné škody na zdraví.

Právník sdružení  Jean-Paul Teissonière také upozorňuje na to, že při pokusech nebylo dbáno na bezpečnost personálu.  

"Záření se měří dozimetrem, ale většina personálu u sebe žádný nenosila," argumentuje. 

 

Právě se děje

Další zprávy