Francie, Německo a Itálie hrozí sankcemi kvůli skrytým dodávkám zbraní do Libye

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
18. 7. 2020 22:33
Francie, Německo a Itálie dnes pohrozily sankcemi zemím, které budou pokračovat v porušování zbrojního embarga uvaleného Radou bezpečnosti OSN na Libyi. Výzva míří ke státům, které navzdory zákazu skrytě podporují znepřátelené frakce v zemi.
Ozbrojenci v Libyi.
Ozbrojenci v Libyi. | Foto: Reuters

"Vyzýváme zahraniční aktéry, aby ukončili stupňující se vměšování a aby plně respektovali zbrojní embargo uvalené RB OSN," uvedli francouzský prezident Emmanuel Macron, německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Giuseppe Conte ve společném prohlášení.

"Jsme připraveni zvážit možné použití sankcí, pokud bude porušování embarga na moři, na zemi nebo ve vzduchu pokračovat, a čekáme na příslušné návrhy vysokého představitele EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku," dodává se v komuniké.

Libye je po svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 v rukou znepřátelených sil, které bojují o oblasti vlivu. V Tripolisu vládne kabinet uznávaný OSN, na východě pak vláda, za níž stojí armáda Chalífy Haftara. Oba tábory se opírají o různé zahraniční síly - vládu v Tripolisu kromě OSN podporuje Turecko, na Haftarově straně stojí Egypt, Spojené arabské emiráty či Rusko.

VIDEO: Libyjský pat.

Libyjský pat | Video: Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy