Francie má novou vládu. V ní sedm žen a socialistu

Lenka Málková
18. 5. 2007 12:10
Diplomacii povede bývalý správce Kosova
Výměna premiérů. Přichází Fillon.
Výměna premiérů. Přichází Fillon. | Foto: Reuters

Paříž - Francie má novou vládu. Počet ministrů se snížil na polovinu, do ministerských křesel zasedlo sedm žen.

V jejím čele stojí François Fillon, pro řadu Francouzů nepříliš výrazný politik.

Jmenování Fillona se všeobecně očekávalo, protože bývalý několikanásobný ministr byl v posledních letech Sarkozyho poradcem.

Mimo jiné stál také za programem, díky němuž Sarkozy vyhrál začátkem měsíce prezidentské volby.

ČTĚTE: Obrazem: Jak Chirac odešel a Sarkozy přišel

             Paříž viděla poprvé starého prezidenta s novým

V krátkém, spíše formálním proslovu po převzetí úřadu Fillon řekl, že chce spolupracovat se všemi Francouzi, vyzval je k jednotě a prohlásil, že Francie má všechny prostředky, aby mohla čelit výzvám dnešního světa.

Zahraničí vévodí socialista

Převapením bylo jmenování socialisty a bývalého ministra zdravotnictví Bernarda Kouchera ministrem zahraničí. 

Zahraniční politiku povede Bernard Kouchner.
Zahraniční politiku povede Bernard Kouchner. | Foto: Reuters

Muž s přezdívkou Francouzský lékař, který v roce 1971 stál za založením humanitární organizace Lékaři bez hranic, se ukázal jako pragmatik. Křeslo ministra přijal i přes to, že Sarkozyho během předvolební kampaně kritizoval.

 

Svou účast ve vládě Kouchner připustil v okamžiku, kdy Sarkozy ohlásil založení nového ministerstva pro migrace a národní identitu.

 

Výbušný Kouchner však může přinést řadu problémů. "Je schopný post brzy opustit, takže kdo ví, jak dlouho vydrží," potvrdil politický analytik Henri Rey. "Určitě nepřistoupí na celou řadu kompromisů a odejde."

 

Konečné slovo v zahraniční politice naštěstí patří prezidentovi, mnou si ruce pravicoví politici.

Nový premiér se svou chotí.
Nový premiér se svou chotí. | Foto: Reuters

 

Bývalý Mezinárodní správce Kosova a šéf UNMIK (Mise OSN v Kosovu) svou účastí v nově sestavené vládě vyvolal pozdvižení mezi vlastními socialisty. 

Ministři změnili ministerstva

Do vysoké politiky se vrací bývalý premiér Alain Juppé, který byl jmenován ministrem životního prostředí a udržitelného rozvoje. Juppé se musil z politiky dočasně stáhnout kvůli podmínečnému trestu za podíl na politické korupci.

Z dosavadní vlády přešli Michele Alliotové-Marieová, která ministerstvo obrany vyměnila za vnitro, a další tři ministři.

Xavier Bertrand vyměnil zdravotnictví za sociální věci a práci, dosavadní šéf tohoto ministerstva Jean-Louis Borloo se stal ministrem hospodářství, financí a zaměstnanosti. Christine Lagardeová místo zahraničního obchodu povede zemědělství a rybolov.

Alain Juppé se vrací.
Alain Juppé se vrací. | Foto: Reuters

Vláda zkušených

Francie se tak pyšní vládou ostřílených profesionálů. Velká většina nových ministrů má vládní zkušenosti.

Zcela nově bylo vytvořeno ministerstvo pro imigraci, integraci a národní identitu, které povede Brice Hortefeux.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

V úterý začne vybíjení drůbeže ve Slepoticích kvůli ptačí chřipce

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany začne v úterý. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád v pondělí oznámí výsledky testů uhynulé drůbeže.

Podle starostky Slepotic Jany Bořkové už obec připravuje podmínky pro veterináře, hasiče a vojáky, kteří by tam zasahovali, pokud se nemoc potvrdí.  Chovatel oznámil úhyn drůbeže vyšší než tři procenta. Hynout začali krocani v halách ve Slepoticích, kde má firma také zázemí. Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech.

 

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Vláda schválila zvýšení životního minima, od dubna vzroste na 3860 korun

Životní minimum v České republice se od 1. dubna zvedne o 13,2 procenta. Nově tak dosáhne 3860 Kč měsíčně. Existenční minimum se zvedne na 2490 Kč. Po jednání vlády o tom informoval vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Návrh ministerstva práce a sociálních věcí podle něj reaguje na růst cen.

Minimum se zvýšilo naposledy v lednu 2012, a to o devět procent. Od té doby se ceny zvedly o 13,2 procenta, uvedlo ministerstvo práce a sociálních věcí v podkladech pro rozhodování vlády. Po růstu minima by mohlo přibýt 500 až 600 příjemců příspěvku na živobytí, u přídavku na dítě asi 11 000 a u porodného asi 2000. Letošní výdaje by se tak zvedly o 390 milionů korun, resort práce a sociálních věcí na to peníze v rozpočtu má.

Zdroj: ČTK
Další zprávy