Francie má novou vládu. V ní sedm žen a socialistu

Lenka Málková
18. 5. 2007 12:10
Diplomacii povede bývalý správce Kosova
Výměna premiérů. Přichází Fillon.
Výměna premiérů. Přichází Fillon. | Foto: Reuters

Paříž - Francie má novou vládu. Počet ministrů se snížil na polovinu, do ministerských křesel zasedlo sedm žen.

V jejím čele stojí François Fillon, pro řadu Francouzů nepříliš výrazný politik.

Jmenování Fillona se všeobecně očekávalo, protože bývalý několikanásobný ministr byl v posledních letech Sarkozyho poradcem.

Mimo jiné stál také za programem, díky němuž Sarkozy vyhrál začátkem měsíce prezidentské volby.

ČTĚTE: Obrazem: Jak Chirac odešel a Sarkozy přišel

             Paříž viděla poprvé starého prezidenta s novým

V krátkém, spíše formálním proslovu po převzetí úřadu Fillon řekl, že chce spolupracovat se všemi Francouzi, vyzval je k jednotě a prohlásil, že Francie má všechny prostředky, aby mohla čelit výzvám dnešního světa.

Zahraničí vévodí socialista

Převapením bylo jmenování socialisty a bývalého ministra zdravotnictví Bernarda Kouchera ministrem zahraničí. 

Zahraniční politiku povede Bernard Kouchner.
Zahraniční politiku povede Bernard Kouchner. | Foto: Reuters

Muž s přezdívkou Francouzský lékař, který v roce 1971 stál za založením humanitární organizace Lékaři bez hranic, se ukázal jako pragmatik. Křeslo ministra přijal i přes to, že Sarkozyho během předvolební kampaně kritizoval.

 

Svou účast ve vládě Kouchner připustil v okamžiku, kdy Sarkozy ohlásil založení nového ministerstva pro migrace a národní identitu.

 

Výbušný Kouchner však může přinést řadu problémů. "Je schopný post brzy opustit, takže kdo ví, jak dlouho vydrží," potvrdil politický analytik Henri Rey. "Určitě nepřistoupí na celou řadu kompromisů a odejde."

 

Konečné slovo v zahraniční politice naštěstí patří prezidentovi, mnou si ruce pravicoví politici.

Nový premiér se svou chotí.
Nový premiér se svou chotí. | Foto: Reuters

 

Bývalý Mezinárodní správce Kosova a šéf UNMIK (Mise OSN v Kosovu) svou účastí v nově sestavené vládě vyvolal pozdvižení mezi vlastními socialisty. 

Ministři změnili ministerstva

Do vysoké politiky se vrací bývalý premiér Alain Juppé, který byl jmenován ministrem životního prostředí a udržitelného rozvoje. Juppé se musil z politiky dočasně stáhnout kvůli podmínečnému trestu za podíl na politické korupci.

Z dosavadní vlády přešli Michele Alliotové-Marieová, která ministerstvo obrany vyměnila za vnitro, a další tři ministři.

Xavier Bertrand vyměnil zdravotnictví za sociální věci a práci, dosavadní šéf tohoto ministerstva Jean-Louis Borloo se stal ministrem hospodářství, financí a zaměstnanosti. Christine Lagardeová místo zahraničního obchodu povede zemědělství a rybolov.

Alain Juppé se vrací.
Alain Juppé se vrací. | Foto: Reuters

Vláda zkušených

Francie se tak pyšní vládou ostřílených profesionálů. Velká většina nových ministrů má vládní zkušenosti.

Zcela nově bylo vytvořeno ministerstvo pro imigraci, integraci a národní identitu, které povede Brice Hortefeux.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy