Systematicky a cíleně. Novinář odkryl, jak se Francie tvrdě pomstila za teror IS

Martin Novák Martin Novák
19. 11. 2018 8:06
Francie a Evropa před třemi lety podcenily džihádistickou hrozbu, ale zpravodajské služby se rychle poučily a přizpůsobily se nové situaci. Díky zlepšené spolupráci několika rozvědek se tak podařilo zlikvidovat speciální tým tzv. Islámského státu, který organizoval teroristické útoky v Evropě, říká francouzský novinář Matthieu Suc.
Islámský stát vydával v několika jazykových verzích propagandistický časopis Dabiq.
Islámský stát vydával v několika jazykových verzích propagandistický časopis Dabiq. | Foto: Aktuálně.cz

Právě mu vyšla kniha Špioni teroru (Les espions de la terreur), ve které na základě informací přímo od zpravodajců a příslušníků bezpečnostních složek rekapituluje boj proti takzvané "CIA Islámského státu". Šlo o speciální oddělení amníját, které mělo za úkol řídit terorismus v Evropě.

Tato skupina stála minimálně za dvěma velkými útoky. Za pařížským před třemi lety, při němž zahynulo 130 lidí, a bruselským, který si v březnu 2016 vyžádal dvaadvacet lidských životů.

Všichni, kteří se na přípravě masakrů podíleli, jsou nyní mrtví.

Zemřeli při cílených náletech v Sýrii a Iráku. Jako poslední z nich před rokem Belgičan Oussama Atar. Podle Suce šlo o systematickou likvidaci podle seznamu sestaveného na základě informací nasbíraných různými rozvědkami a jejich agenty.

"Na základě mezinárodní spolupráce byla odhalena skupina uvnitř Islámského státu, která měla útoky v Evropě na starosti. Ti lidé sídlili na fotbalovém stadionu v syrské Rakce. Rozvědky z různých západních zemí ale překonaly nedůvěru, kterou vůči sobě měly, a úzce kooperovaly v misi porazit Islámský stát. Britové úspěšně infiltrovali teroristickou skupinu, stejně jako izraelská zpravodajská služba Mosad," uvedl Suc v rozhovoru pro francouzskou televizi France24.

"Především francouzské zpravodajské služby pochopily, že proti nim nestojí nějací omezení primitivové, ale nepřítel, který je takticky na výši," říká novinář.

Podle reportéra, který pracuje pro server Mediapart, byla při likvidaci organizátorů útoků klíčová spolupráce Paříže a Washingtonu. "Francouzi měli informace o místech, kde se teroristé nacházejí. Američané pak tato místa bombardovali. To se stalo například 30. srpna 2016, kdy při americkém náletu zahynul mluvčí Islámského státu a jeden z mozků teroru ve Francii a Belgii Abú Muhammad Adnání.

"Paříž často předávala Američanům informace. Bylo to velmi úspěšné. Prakticky všechny, kteří naplánovali pařížský útok a něco o něm věděli, zabily americké bomby," uvádí Suc, který na knize pracoval tři roky a dostal se k exkluzivním materiálům a svědectvím.

Útoky v Paříži se odehrály na několika místech právě před třemi lety. V noci z pátku 13. na 14. listopadu. Nejvíce ze 130 obětí zahynulo při střelbě v hudebním klubu Bataclan: devadesát lidí.

Suc varuje i před podceněním Islámského státu v budoucnosti. Situace v Evropě se sice zklidnila, ale podle něj bude odkaz těchto teroristů stále lákat některé lidi k jejich následování.

"Teroristická hrozba zůstává vysoká, ale na druhé straně naše schopnosti jí čelit se zvýšily. Nasadili jsme více sil do zpravodajské služby DGSI, která dostala více pravomocí," řekl také francouzský ministr vnitra Christophe Castaner u příležitosti třetího výročí pařížského masakru.

Podívejte se na video reportérky Aktuálně.cz Simony Fendrychové z Iráku

Většinu dětí Hamída unesl IS. Tři z nich vykoupil, na další už nemá peníze | Video: Simona Fendrychová
 

Právě se děje

před 12 minutami

Při nehodě autobusu s poutníky v Saúdské Arábii zemřelo nejméně 35 lidí

Nejméně pětatřicet mrtvých a čtyři zraněné si ve středu vyžádala dopravní nehoda v saúdskoarabské provincii Medína. Informoval o tom podle agentury Reuters policejní mluvčí s tím, že šlo o občany Saúdské Arábie a asijských zemí. Zpravodajský web Arab News uvedl, že nehoda se stala, když se osobní auto střetlo s autobusem s muslimskými poutníky asi 170 kilometrů od města Medína. Web zároveň zveřejnil fotografii hořícího autobusu. Policie uvedla, že incident nadále vyšetřuje a bližší podrobnosti o totožnosti obětí neposkytla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy