Rychle pryč z Wu-chanu. Francie, Rusko a USA chtějí evakuovat své občany

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 1. 2020 14:40
Ve Francii se objevily tři případy nákazy novým koronavirem, který byl poprvé zaznamenán na konci loňského roku v Číně a jemuž dosud podlehlo nejméně 41 lidí. Jedná se o první výskyt viru v Evropě. Případy nákazy hlásí i z dalších míst světa. Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan.
Pryč ze zasažené oblasti.
Pryč ze zasažené oblasti. | Foto: Reuters

Všichni tři nakažení, které potvrdila Francie, navštívili Čínu a nyní jsou hospitalizováni v Paříži a v Bordeaux. Informovala o tom agentura AFP. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnès Buzynová uvedla, že úřady udělají vše pro to, aby zabránily dalšímu šíření nemoci.

Poznamenala rovněž, že nákaza se v Evropě potvrdila nejdříve ve Francii zřejmě kvůli tomu, že tamní lékaři jsou schopni nemoc rychle diagnostikovat. Naznačila tím, že další případy by se mohly brzy objevit i v dalších evropských zemích.

Právě Francie a také Spojené státy a Rusko plánují evakuaci svých občanů. List The Wall Street Journal napsal, že Spojené státy připravují na neděli charterový let, kterým by se měli z Wu-chanu vrátit domů občané a diplomati USA. Podle deníku je ve městě v této chvíli přibližně 1000 amerických státních příslušníků. V objednávaném letadle jsou ale místa jen pro 230 cestujících. Na palubě bude pro případ, že by někteří z cestujících byli infikováni, také zdravotnický personál.

Podle deníku South China Morning Post o evakuaci francouzských občanů z Wu-chanu jedná též francouzský generální konzulát. Mělo by jít o zorganizování odvozu autobusy z Wu-chanu do města Čchang-ša, které je správním střediskem provincie Chu-nan.

Právě s Francouzi koordinuje možný odjezd tří Čechů z Wu-chanu české ministerstvo zahraničí. "Jednáme s francouzskou stranou o případné evakuaci těch Čechů, kteří by o to stáli," řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Zuzana Štíchová. Zatím nepadlo žádné rozhodnutí, dodala.

S čínskými úřady nyní podobně jedná také ruské velvyslanectví v Pekingu, napsala agentura RIA Novosti. "Zatím oficiální odpověď (ohledně možnosti odjezdu cizinců z Wu-chanu) nemáme. Naši občané nás žádají o objasnění, jak mohou odjet z provincie Chu-pej, jak mohou opustit Wu-chan. V současné době o tom s čínskou stranou jednáme," citovala agentura mluvčího ambasády Georgije Jegorova.

První potvrzený případ nákazy koronavirem se také objevil v Austrálii. Agentuře Reuters to oznámily úřady v australském státě Viktorie. Dodaly, že pacient byl hospitalizován na předměstí Melbourne.

Ministryně zdravotnictví státu Viktorie Jenny Mikakosová uvedla, že nemocný je muž čínské národnosti, který přiletěl do Austrálie 19. ledna z čínského města Kuang-čou.

"Je důležité zdůraznit, že není důvod k obavám," řekla ministryně. "Pacient je izolován, podstupuje léčbu a v této fázi nemáme podezření na žádné další případy," dodala.

V Číně se zpřísňují preventivní opatření

V Číně už na nový koronavirus zemřelo 41 lidí a počet nakažených už překonal 1300. Podle agentury Reuters to oznámily úřady provincie Chu-pej. Z tamního města Wu-chan se infekce začala šířit. V celé Číně se dále zpřísňují preventivní opatření, včetně rozšíření počtu izolovaných chupejských měst a dalšího omezování dopravy.

Úřady uvedly, že k dříve oznámeným 26 úmrtím nově přibylo dalších 15 obětí, přičemž jen v Chu-peji dosud zemřelo 39 lidí. Státní televize mimo jiné informovala, že novému koronaviru podlehl i 62letý doktor, který léčil pacienty ve Wu-chanu.

Čínský úřad národního zdraví uvedl, že potvrzených případů nákazy je v zemi aktuálně 1355. Stav stovek z nich je přitom vážný. V přímém kontaktu s osobami, u nichž se koronavirus potvrdil, bylo více než 15 tisíc lidí. Kontrolou z nich úspěšně prošlo přes 1200, ostatní jsou dál na pozorování.

Virus se v jedenáctimilionovém Wu-chanu objevil koncem loňského roku. Případy úmrtí nejsou hlášeny jen z provincie Chu-pej, ale i z dalších regionů nejlidnatější země světa. Podle aktualizovaných údajů čínského serveru Global Times v současné době zavedlo nejpřísnější zdravotnická opatření už 25 regionů na úrovni provincií.

Čínská vláda podle agentury DPA nařídila v celé zemi kontroly a hygienická opatření v osobní dopravě. Na letištích, vlakových a autobusových nádražích i v přístavech by měla být nainstalována zařízení k měření horečky. Všude tam, ale i přímo v dopravních prostředcích, má být zajištěna hygiena včetně dezinfekce.

Vypracovány jsou i plány k zabezpečení léčby nemocných. Připravené kroky zahrnují i způsob izolace osob infikovaných novým virem nebo ke sledování lidí, u nichž je podezření, že byli nakaženi. Ve Wu-chanu samotném bude v centru od neděle zakázaná veškerá "nedůležitá" automobilová doprava.

Pekingské úřady se rozhodly dočasně zastavit provoz, rovněž od neděle, na autobusových linkách spojujících čínskou metropoli s dalšími městy. V Pekingu je potvrzeno už pět případů infikování "wuchanským" koronavirem. Dva nakažení přitom nejsou spojení s provincií Chu-pej, což je zřejmě poprvé, co bylo zaznamenáno rozšíření koronaviru bez přímého kontaktu s tímto čínským regionem.

Onemocnění byla potvrzena i mimo Čínu. Podle Reuters jde v Asii o Japonsko, Jižní Koreu, Nepál, Malajsii, Singapur, Thajsko, Tchaj-wan a Vietnam. V pátek první tři případy v Evropě oznámily francouzské úřady a druhou infikovanou osobu potvrdily také Spojené státy. Prvního infikovaného člověka dnes oznámila i Austrálie.

České ministerstvo zahraničí v pátek doporučilo Čechům, aby necestovali do osmi měst v čínské provincii Chu-pej, která tamní úřady uzavřely kvůli výskytu nákazy. Výzvu, aby necestovali do Číny, adresovala občanům své země také například ruská vládní agentura Rosturizm.

Po Wu-chanu, který je od čtvrtka prakticky uzavřený, přerušilo letecké, autobusové i vodní spojení s ostatními částmi Číny dalších 17 měst provincie Chu-pej. Dnes k původním 13 přibylo pět nových a v izolaci je tak nyní kolem 56 milionů lidí, napsala AFP.

Obavy z šíření koronaviru v Číně výrazně poznamenalo oslavy lunárního Nového roku. Mnoho lidí raději zůstalo doma, a pokud se někdo odváží ven, pak raději s maskou na obličeji. Z nařízení úřadů snažících se zamezit šíření zhoubného viru jsou zavřené chrámy, významná turisty hojně navštěvovaná místa, kina i divadla.

Čínské úřady rozhodly o rychlém zřízení další nemocnice určené pro lidi nakažené novým koronavirem. Jedna se buduje ve Wu-chanu a bude mít kapacitu 1000 lůžek. Podle zpráv se už začala stavět druhá nemocnice, určená pro 1300 pacientů, která by měla být hotova 3. února.

Video: Čech v odříznutém Wuchanu: Mrtví přibývají, nemám se jak dostat pryč, zavládla panika

Není to apokalypsa, lidé ale dostali strach, když se Wuchan uzavřel. Také kvůli čínskému novému roku si začali dělat zásoby potravin, říká student. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy