Francie chystá zásah proti romským tábořištím

Martin Novák Martin Novák
29. 7. 2010 16:44
Sarkozy nařídil důrazný postup po napadení policejní stanice v Saint-Aignan
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francie se chystá zasáhnout zhruba proti polovině ze šesti stovek tábořišť a provizorních sídlišť, kde žijí skupiny Romů, většinou přistěhovalců.

Část obyvatel těchto kolonií chce vyhostit do zemí, ze kterých přijeli. Do Rumunska a Bulharska. Nový zákon má umožnit snadnější a rychlejší deportaci.

Na opatřeních se dohodl se zástupci ministerstva vnitra a dalších státních orgánů prezident Nicolas Sarkozy.

Podle prezidenta je pro Francii nutností problém řešit, tábořiště označil za „místa obchodování s dětmi, žebrání, prostituce, zločinnosti a šokujících životních podmínek."

"Během tří měsíců bude polovina z těchto nelegálních táborů a squatů zrušena," prohlásil ministr vnitra Brice Hortefeux.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Reakci vlády a prezidenta odstartoval incident, který se odehrál v městečku Saint-Aignan. Poté, co policisté zastřelili romského mladíka, skupina asi padesáti maskovaných Romů napadla se sekerami a noži místní policejní stanici.

Sarkozy hovořil o řešení problémů Romů a kočovníků, takzvaných "gens du voyage." Lidé z této komunity kočují po Francii s dodávkami a karavany. Jsou různého původu, nejen romského.

Prezident při této příležitosti vyhlásil "válku zločinnosti."

Romské organizace a skupiny zabývající se lidskými právy protestují proti způsobu, jakým se francouzský prezident vyjadřuje.

Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

"Evakuovat a rušit táborová městečka jen kvůli tomu, že jejich obyvateli jsou Romové, je rasistické. Vláda přilévá olej do ohně a ve svých současných problémech si hledá snadno dostupného obětního beránka," řekl zpravodajskému serveru France24.com viceprezident Francouzské ligy pro lidská práva Malik Salemkour.

Opatření a rétorika Sarkozyho se nelíbí také francouzské romské organizaci UFAT.

"Jako už mnohokrát v historii jsou Romové vybrání za obětního beránka vládnoucí třídy, zmítané v politických a finančních skandálech," uvedla organizace s narážkou na aféru podivného financování politických stran dědičkou kosmetické firmy L´Oréal Liliane Bettencourtovou a na rapidní pokles popularity Sarkozyho v průzkumech veřejného mínění.

UTAF vyzvala Sarkozyho, aby problémy soužití s romskou komunitou řešil dialogem.

Foto: Aktuálně.cz

Francouzský ministr pro evropské záležitostí Pierre Lellouche v pondělí v Bruselu vyzval všechny země EU ke společnému řešení problémů s integrací Romů.

"Nejde o to, stigmatizovat nějakou komunitu nebo stát. Ale jsme konfrontováni se skutečným problémem a přišel čas se jím zabývat (…) Z jedenácti milionů evropských Romů jich má devět milionů pas některé země Evropské unie. Povinnost začlenit je do společnosti mají země, jejichž jsou občany," uvedl Lellouche.

Do Francie mají v rámci nových opatření přijet policejní důstojníci a experti z Rumunska a Bulharska, kteří mají pomáhat s deportací některých romských přistěhovalců zpět do těchto zemí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

RegioJet opět smí jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Polský výrobce léčiv Polpharma chce převzít českou Zentivu, píše Reuters

Největší polský výrobce léčiv Polpharma pracuje na nabídce na převzetí českého rivala Zentiva za čtyři miliardy dolarů. Uvedly to zdroje agentury Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy