Francie chystá zásah proti romským tábořištím

Martin Novák Martin Novák
29. 7. 2010 16:44
Sarkozy nařídil důrazný postup po napadení policejní stanice v Saint-Aignan
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francie se chystá zasáhnout zhruba proti polovině ze šesti stovek tábořišť a provizorních sídlišť, kde žijí skupiny Romů, většinou přistěhovalců.

Část obyvatel těchto kolonií chce vyhostit do zemí, ze kterých přijeli. Do Rumunska a Bulharska. Nový zákon má umožnit snadnější a rychlejší deportaci.

Na opatřeních se dohodl se zástupci ministerstva vnitra a dalších státních orgánů prezident Nicolas Sarkozy.

Podle prezidenta je pro Francii nutností problém řešit, tábořiště označil za „místa obchodování s dětmi, žebrání, prostituce, zločinnosti a šokujících životních podmínek."

"Během tří měsíců bude polovina z těchto nelegálních táborů a squatů zrušena," prohlásil ministr vnitra Brice Hortefeux.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Reakci vlády a prezidenta odstartoval incident, který se odehrál v městečku Saint-Aignan. Poté, co policisté zastřelili romského mladíka, skupina asi padesáti maskovaných Romů napadla se sekerami a noži místní policejní stanici.

Sarkozy hovořil o řešení problémů Romů a kočovníků, takzvaných "gens du voyage." Lidé z této komunity kočují po Francii s dodávkami a karavany. Jsou různého původu, nejen romského.

Prezident při této příležitosti vyhlásil "válku zločinnosti."

Romské organizace a skupiny zabývající se lidskými právy protestují proti způsobu, jakým se francouzský prezident vyjadřuje.

Nicolas Sarkozy.
Nicolas Sarkozy. | Foto: Reuters

"Evakuovat a rušit táborová městečka jen kvůli tomu, že jejich obyvateli jsou Romové, je rasistické. Vláda přilévá olej do ohně a ve svých současných problémech si hledá snadno dostupného obětního beránka," řekl zpravodajskému serveru France24.com viceprezident Francouzské ligy pro lidská práva Malik Salemkour.

Opatření a rétorika Sarkozyho se nelíbí také francouzské romské organizaci UFAT.

"Jako už mnohokrát v historii jsou Romové vybrání za obětního beránka vládnoucí třídy, zmítané v politických a finančních skandálech," uvedla organizace s narážkou na aféru podivného financování politických stran dědičkou kosmetické firmy L´Oréal Liliane Bettencourtovou a na rapidní pokles popularity Sarkozyho v průzkumech veřejného mínění.

UTAF vyzvala Sarkozyho, aby problémy soužití s romskou komunitou řešil dialogem.

Foto: Aktuálně.cz

Francouzský ministr pro evropské záležitostí Pierre Lellouche v pondělí v Bruselu vyzval všechny země EU ke společnému řešení problémů s integrací Romů.

"Nejde o to, stigmatizovat nějakou komunitu nebo stát. Ale jsme konfrontováni se skutečným problémem a přišel čas se jím zabývat (…) Z jedenácti milionů evropských Romů jich má devět milionů pas některé země Evropské unie. Povinnost začlenit je do společnosti mají země, jejichž jsou občany," uvedl Lellouche.

Do Francie mají v rámci nových opatření přijet policejní důstojníci a experti z Rumunska a Bulharska, kteří mají pomáhat s deportací některých romských přistěhovalců zpět do těchto zemí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 7 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy