Francie bije kvůli krizi na poplach, svolává summit

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
23. 10. 2008 20:40
Politici se sejdou 7. listopadu v Bruselu
Nicolas Sarkozy na summitu EU v Bruselu
Nicolas Sarkozy na summitu EU v Bruselu | Foto: Reuters

Brusel - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy je přesvědčen o nutnosti neprodleně řešit ekonomickou krizi, která už několik týdnů zmítá finančními trhy po celém světě.

Svolává proto do Bruselu na 7. listopadu mimořádný summit, kde by se měli sejít přední politici. Francie chce zachovat neformální charakter jednání, bude mít proto formu oběda. Podle prohlášení francouzského předsednictví EU by se ho měli zúčastnit i zástupci většiny členských zemí sedmadvacítky.

Bližší podrobnosti mají francouzské úřady zveřejnit zítra, tedy v pátek.

Sarkozy předběhl Bushe

Sarkozyho prohlášení přichází jen pár dní poté, co obdobný záměr oznámil americký prezident George W. Bush. Na pozvání prezidenta Bushe se do Washingtonu sjedou 15. listopadu hlavy států patřících do skupiny G8 - USA, Japonska, Německa, Francie, Itálie, Velké Británie, Kanady a Ruska.

Vedle nich Bílý dům na summit pozval také zástupce pěti největších rozvíjejících se světových ekonomik - Číny, Brazílie, Indie, Jihoafrické republiky a Mexika.

Přestože oznámení o chystaném summitu mnohé překvapilo, přesně zapadá do scénáře, který Sarkozy tento týden odhalil. Francouzský prezident navrhl posilnění práv takzvané eurozóny (skupina členských zemí, které platí eurem) a vytvoření jakési hospodářské vlády Evropské unie.

Sarkozy plánuje obejít české předsednictví

Záhy se však ukázalo, že jeho ambice míří ještě výš. Sarkozy chce totiž eurozóně předsedat. V Paříži to potvrdil ministr pro evropské záležitosti Jean-Pierre Jouyet.

Podle deníku Le Figaro za tím stojí také obavy ze slabého předsednictví Česka v EU. "Není urážkou konstatovat, že odpovědní politikové v Praze figurují mezi nejvíce euroskeptickými Evropany," napsal list.

Po Francii, která stojí v čele EU do konce roku, totiž přijde na řadu právě Česko a ještě po něm na Švédsko. Obě země členy euroskupiny nejsou, a tak se Paříž domnívá, že by ani v otázkách ekonomiky neměly mluvit jménem celé sedmadvacítky.

Pokud by Sarkozy například svolával pravidelné summity eurozóny, což už naznačil, byla by to tvrdá rána pro české předsednictví. To by se pak muselo omezit na méně důležitá témata, která zdědí, nevyřeší a pravděpodobně zase předá dál.

 

Právě se děje

Další zprávy