Francie a Británie tvrdě šetří. Na armádě

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
2. 11. 2010 14:10
Londýn a Paříž vytvoří společný expediční sbor.
Škrty v armádě se dotknou i střel s jadernými hlavicemi Trident umístěnými na britských ponorkách
Škrty v armádě se dotknou i střel s jadernými hlavicemi Trident umístěnými na britských ponorkách | Foto: Reuters

Londýn, Paříž - Nový recept, jak snížit rychle narůstající státní dluh, poskytly postkomunistickým zemím střední Evropy Francie s Velkou Británií.

Londýn a Paříž se rozhodly radikálně šetřit na zbrojních programech a začínají úzce spolupracovat ve vojenské oblasti. Vytvoří společný expediční sbor, budou sdílet své letadlové lodi a vyměňovat si zkušenosti z jaderného výzkumu.

Příslušnou smlouvu o vzájemné vojenské spolupráci v úterý v Londýně podepsali britský premiér David Cameron a francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Cameron a jeho ministr financí George Osborne jsou rozhodnuti snížit výdaje na armádu o osm procent a podobné plány má i Francie.

Testovací středisko ve Valduku

Nejdůležitější součástí plánu je spolupráce týkající se jaderných programů.

Obě země začnou od roku 2014 využívat testovací středisko ve východofrancouzském Valduku. A také výzkumnou laboratoř u Aldermastonu v hrabství Berkshire na jihovýchodě Anglie. Společně v nich bude pracovat několik desítek francouzských a britských expertů.

Britská jaderná ponorka Tireless
Britská jaderná ponorka Tireless | Foto: Reuters

Kontrolu nad svými jadernými zbraněmi si ovšem obě země ponechají a mechanismy, jak je použít, zůstanou také v jejich kompetenci.

Další významnou součástí plánu je společný expediční sbor, do něhož obě strany přispějí jednou brigádou o síle přibližně pěti tisíc mužů. Jednotka bude mít společného velitele, Paříž i Londýn si však ponechávají právo veta co se týče možnosti nasazení sboru. 

"Pevně věřím, že úzká spolupráce ve vojenské oblasti je v zájmu obou zemí," citovala Camerona stanice BBC. "A zdůrazňuji, že se v žádném případě nejedná o první krok na cestě vytvoření evropské armády."

Jaderné střely Trident

Cameron ani Sarkozy se o tom sice nezmiňují, k podobnému kroku ale Londýn a Paříž vede právě nezbytnost nalézt mnohamiliardové úspory v rozpočtu na obranu.

Jen při modernizaci jaderných střel typu Trident rozmístěných na ponorkách chce Británie ušetřit 750 milionů liber (21 miliard korun).

Škrty se dotknou také bojových letounů Harrier, vlajkové lodi Královského námořnictva Ark Royal a průzkumných letounů Nimrod.

Obě země uspoří i na tom, že změní plány na výstavbu nových letadlových lodí a ty, které mají dosud, budou společně používat k výcviku i při případných vojenských operacích. Totéž platí pro program vývoje bezpilotních letounů, satelitní komunikaci či britské vzdušné tankery A400M. 

Cameronův plán podporují i opoziční labouristé, i když poukazují na to, že se vláda ve snaze šetřit příliš spoléhá na své evropské spojence.

"Se zeměmi, jako je Francie, čelíme stejným hrozbám, terorismu či kybernetickým útokům," řekl stínový ministr obrany Jim Murphy. "Prohloubení vojenské spolupráce je významnou součástí moderní obranné strategie."

 

Právě se děje

Další zprávy