Nad Paříží znovu létají záhadné drony. Je jich víc než dřív

Martin Novák Martin Novák
5. 3. 2015 6:31
Zadržení redaktoři Al-Džazíry tvrdí, že vypustili dron, protože natáčeli reportáž o těchto zatím nevysvětlených přeletech.
Pohled na Paříž.
Pohled na Paříž. | Foto: (c) ImageSat

Paříž – Podivná zábava, špionáž, nebo dokonce zjišťování možností teroristického útoku? Francouzské úřady zatím nevědí, která varianta je správná, každopádně je znepokojuje nová vlna přeletů bezpilotních letounů (dronů) nad Paříží a některými jadernými elektrárnami v zemi.

Jen v úterý svědci hlásili deset nových případů. Na východě Paříže skupina mužů malý dron naložila do automobilu a odjela těsně před tím, než na místo dorazila policie.

Od začátku října má policie hlášení o šedesáti přeletech dronů. Od útoků radikálních islamistů v Paříži na začátku ledna přitom v zemi stále platí zvýšená bezpečnostní opatření.

Obzvláště přelety nad atomovými elektrárnami jsou podezřelé. Ze zákona nesmí v blízkosti elektráren žádné letadlo ani jiné těleso vstupovat do vzdušného prostoru nad nimi.

Jeden dron přelétl nad pařížským náměstím Place de la Concorde, kde je americké velvyslanectví. Další byl nad Eiffelovou věží.

Minulý týden policie dopadla tři redaktory katarské televize Al-Džazíra, kteří jeden z dronů vypouštěli. Byla to však zřejmě jednorázová akce, záhadné přelety totiž pokračují dál.

Vedení redakce se hájí tím, že vypuštění dronu bylo součástí reportáže právě o těchto záhadných přeletech.

Deník Le Figaro napsal, že ministerstvo obrany vyvíjí technologii, která by umožnila za pomoci radaru bezpilotní letadla zlikvidovat. Tedy způsobit jejich poruchu a pád.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Francouzská policie má podle médií ze zákona právo letoun, který vzlétl bez povolení, sestřelit. To je ale obtížně proveditelné v hustě obydlených oblastech, jako je Paříž.

Časopis Newsweek cituje experta na detekování bezpilotních letounů, podle kterého je velmi složité "pachatele" vyhledat. "Nové drony mají systém GPS a člověk, který je ovládá, může být dva, tři kilometry daleko," říká Scott Schober, šéf firmy Berkeley Varitronics Systems.

Podezření ve Francii padlo na organizaci Greenpeace s tím, že takto monitoruje atomová zařízení. Organizace však popřela, že by s lety měla cokoliv společného.

Malý stroj nedávno vyděsil i Bílý dům. 25. ledna se zřítil na zahradu sídla amerického prezidenta.

Letadélko ovládal jeden ze státních zaměstnanců, ale ztratil nad ním kontrolu. Ochranka kvůli němu vyhlásila poplach a okolí Bílého domu dočasně uzavřela.

Francie patří mezi průkopníky vývoje bezpilotních letounů a mezi země, kde se v dohledné době očekává rozsáhlé komerční využití těchto strojů. Jinde ve světě zveřejnil záměr používat malé letouny pro dodávky zboží například internetový obchod Amazon.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla na 715 miliard korun

Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl na HDP meziročně vzrostl o 0,87 procentního bodu na 12,65 procenta. Vyplývá to z výroční zprávy ministerstva pro místní rozvoj (MMR), kterou v pondělí projedná vláda.

"Ačkoliv byl ekonomický vývoj České republiky v roce 2020 negativně poznamenán epidemií covidu-19, samotný rozsah trhu veřejných zakázek významně zasažen nebyl. Jde zřejmě o důsledek faktu, že výdaje na nákupy od externích subjektů byly ve veřejných rozpočtech naplánovány na podzim 2019. Tedy ještě v situaci, kdy žádná epidemie v České republice nebyla a ani nebyla předpokládána," uvádí MMR ve své zprávě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy