FBI rozšířil vyšetřování Clintonové, zkoumá zakázky ministerstva a dary její rodinné nadaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2016 20:15
Kandidaturu Hillary Clintonové na prezidentku USA ohrožuje vyšetřování FBI. Podle televize Fox News zkoumají federální agenti souvislost mezi zakázkami ministerstva zahraničí a Nadací rodiny Clintonovy. Bývalá šéfka americké diplomacie totiž k pracovní korespondenci používala svůj soukromý e-mail.
Hillary Clintonová
Hillary Clintonová | Foto: Reuters

WashingtonAmerický Federální úřad pro vyšetřování (FBI) rozšířil vyšetřování skandálu kolem e-mailové korespondence Hillary Clintonové, který podle médií ohrožuje politické ambice kandidátky na prezidentský úřad a může skončit i trestním stíháním.

Podle dnešní zprávy televize Fox News agenti FBI mapují souvislosti mezi zakázkami zadanými ministerstvem zahraničí a činností Nadace rodiny Clintonovy z doby, kdy Clintonová řídila americkou diplomacii.

Americké ministerstvo zahraničí z rozhodnutí soudu postupně zveřejňuje elektronickou korespondenci, kterou Clintonová vedla ze své soukromé místo pracovní e-mailové adresy. Tato praxe vystavila Clintonovou tvrdé kritice ze strany mnoha poslanců, ale především republikánských uchazečů o nominaci do boje o prezidentské křeslo. Clintonová, kteří řídila ministerstvo v letech 2009 až 2013, vedla korespondenci přes soukromý server ve svém domě.

Stanice Fox News dnes s odvoláním na zdroje z FBI uvedla, že nové vyšetřování vychází z informací obsažených v publikované elektronické poště. "FBI vyšetřuje možné souvislosti mezi dary věnovanými nadaci Clintonových a rozdělováním kontraktů ministerstva zahraničí. Zkoumá, zda byly dodrženy obvyklé postupy," uvedla americká televize.

Stanice Fox News už v polovině prosince uvedla, že nezávislá organizace FACT sledující dodržování etiky v politice žádá o prošetření vztahů mezi těžařskou společností Neptune Minerals a ministerstvem zahraničí v době, kdy mu Clintonová šéfovala. Žádala, aby úřady prověřily možnost, že Clintonová díky příbuzenským vztahům a příspěvkům do nadace rodiny Clintonových umožnila těžařské firmě zvláštní přístup na ministerstvo zahraničí.

S firmou Neptune Minerals údajně udržuje kontakty zeť Billa a Hillary Clintonových Marc Mezvinsky, manžel jejich dcery Chelsea.

Clintonová je favoritkou na demokratickou nominaci do boje o Bílý dům. Hájí se tím, že praxe využívání soukromých e-mailů byla v americké exekutivě běžná. Žádný zákon při tom podle ní porušen nebyl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy