FBI rozšířil vyšetřování Clintonové, zkoumá zakázky ministerstva a dary její rodinné nadaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 1. 2016 20:15
Kandidaturu Hillary Clintonové na prezidentku USA ohrožuje vyšetřování FBI. Podle televize Fox News zkoumají federální agenti souvislost mezi zakázkami ministerstva zahraničí a Nadací rodiny Clintonovy. Bývalá šéfka americké diplomacie totiž k pracovní korespondenci používala svůj soukromý e-mail.
Hillary Clintonová
Hillary Clintonová | Foto: Reuters

WashingtonAmerický Federální úřad pro vyšetřování (FBI) rozšířil vyšetřování skandálu kolem e-mailové korespondence Hillary Clintonové, který podle médií ohrožuje politické ambice kandidátky na prezidentský úřad a může skončit i trestním stíháním.

Podle dnešní zprávy televize Fox News agenti FBI mapují souvislosti mezi zakázkami zadanými ministerstvem zahraničí a činností Nadace rodiny Clintonovy z doby, kdy Clintonová řídila americkou diplomacii.

Americké ministerstvo zahraničí z rozhodnutí soudu postupně zveřejňuje elektronickou korespondenci, kterou Clintonová vedla ze své soukromé místo pracovní e-mailové adresy. Tato praxe vystavila Clintonovou tvrdé kritice ze strany mnoha poslanců, ale především republikánských uchazečů o nominaci do boje o prezidentské křeslo. Clintonová, kteří řídila ministerstvo v letech 2009 až 2013, vedla korespondenci přes soukromý server ve svém domě.

Stanice Fox News dnes s odvoláním na zdroje z FBI uvedla, že nové vyšetřování vychází z informací obsažených v publikované elektronické poště. "FBI vyšetřuje možné souvislosti mezi dary věnovanými nadaci Clintonových a rozdělováním kontraktů ministerstva zahraničí. Zkoumá, zda byly dodrženy obvyklé postupy," uvedla americká televize.

Stanice Fox News už v polovině prosince uvedla, že nezávislá organizace FACT sledující dodržování etiky v politice žádá o prošetření vztahů mezi těžařskou společností Neptune Minerals a ministerstvem zahraničí v době, kdy mu Clintonová šéfovala. Žádala, aby úřady prověřily možnost, že Clintonová díky příbuzenským vztahům a příspěvkům do nadace rodiny Clintonových umožnila těžařské firmě zvláštní přístup na ministerstvo zahraničí.

S firmou Neptune Minerals údajně udržuje kontakty zeť Billa a Hillary Clintonových Marc Mezvinsky, manžel jejich dcery Chelsea.

Clintonová je favoritkou na demokratickou nominaci do boje o Bílý dům. Hájí se tím, že praxe využívání soukromých e-mailů byla v americké exekutivě běžná. Žádný zákon při tom podle ní porušen nebyl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy