Fotostory: Groznyj, aneb život v ruinách

Roman Staněk
19. 10. 2006 11:14
Groznyj - Před válkou to bylo moderní město se vším všudy. Za pár let se však proměnilo v jedny velké trosky. Jak žijí lidé v hlavním městě Čečenska dnes?
Muž plní kanystr před zničeným panelovým domem v Grozném.
Muž plní kanystr před zničeným panelovým domem v Grozném. | Foto: REUTERS/Eduard Kornijenko

Fotograf Eduard Kornijenko se vydal do hlavního města Grozného, aby několik let po skončení krvavé války mezi ruskou armádou a čečenskými separatisty zjistil, jak se žije obyčejným lidem.

Prohlédněte si fotogalerii z hlavního města Čečenska

Ve zničeném městě postupně navštívil rodiny žijící ve sklepích zničených paneláků, ruskou vládou provozovaný jediný dům pro seniory ve městě, a také jediné středisko pro pomoc dětem postižených válkou v celém Čečensku.

Foto: Aktuálně.cz

I když ruská samospráva už kompletně hlavní město ovládá, bylo zprovozněno například mezinárodní letiště, přesto lidé žijí v domech se střechami zničenými granáty, bez přívodu elektřiny, tepla nebo vody.

Během dvou rusko-čečenských válek, které začaly v roce 1994 a 1998 bylo zabito nejméně 80 000 civilistů a několik desítek tisíc vojáků.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy