Fotostory: Groznyj, aneb život v ruinách

Roman Staněk
19. 10. 2006 11:14
Groznyj - Před válkou to bylo moderní město se vším všudy. Za pár let se však proměnilo v jedny velké trosky. Jak žijí lidé v hlavním městě Čečenska dnes?
Muž plní kanystr před zničeným panelovým domem v Grozném.
Muž plní kanystr před zničeným panelovým domem v Grozném. | Foto: REUTERS/Eduard Kornijenko

Fotograf Eduard Kornijenko se vydal do hlavního města Grozného, aby několik let po skončení krvavé války mezi ruskou armádou a čečenskými separatisty zjistil, jak se žije obyčejným lidem.

Prohlédněte si fotogalerii z hlavního města Čečenska

Ve zničeném městě postupně navštívil rodiny žijící ve sklepích zničených paneláků, ruskou vládou provozovaný jediný dům pro seniory ve městě, a také jediné středisko pro pomoc dětem postižených válkou v celém Čečensku.

Foto: Aktuálně.cz

I když ruská samospráva už kompletně hlavní město ovládá, bylo zprovozněno například mezinárodní letiště, přesto lidé žijí v domech se střechami zničenými granáty, bez přívodu elektřiny, tepla nebo vody.

Během dvou rusko-čečenských válek, které začaly v roce 1994 a 1998 bylo zabito nejméně 80 000 civilistů a několik desítek tisíc vojáků.

 

Právě se děje

před 33 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy