"Dostali jsme toho parchanta." Snímky ukazují, jak Hillary a Tenzing zdolali Everest

Jana Václavíková Dan Poláček Jana Václavíková, Dan Poláček
Aktualizováno 3. 6. 2023 8:57
"Mount Everest byl dobyt," stálo v telegramu, který před 70 lety dostala britská panovnice Alžběta II. Po desítkách let neúspěchů se výpravě v čele s horolezcem Edmundem Hillarym a šerpou Tenzingem Norgayem podařilo vystoupat na vrchol nejvyšší hory světa.
Expedice během výstupu na Everest na jaře roku 1953. Záběr z  dokumentárního filmu "Dobytí Everestu", který v roce 1953 uvedl do kin horolezec a režisér George Lowe.
Expedice během výstupu na Everest na jaře roku 1953. Záběr z dokumentárního filmu "Dobytí Everestu", který v roce 1953 uvedl do kin horolezec a režisér George Lowe. | Foto: Profimedia.cz

Neúspěšné pokusy

O zdolání nejvyššího vrcholu světa se horolezci pokoušeli od roku 1921. První výprava vedená Brity však skončila neúspěšně, stejně jako dalších dvanáct pokusů. V roce 1950 se ale otevřel Nepál a objevily se nové techniky umožňující šplhání na horu, která byla do té doby přístupná jen z tibetské strany.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy