Obrazem: Tak se staví Velká zelená čínská zeď. Lidé u pouště sází dlouhé řady stromů

Obrazem: Tak se staví Velká zelená čínská zeď. Lidé u pouště sází dlouhé řady stromů
Písek z jedné z největších pouští na světě Gobi se do Pekingu dostává skoro každé jaro. V posledních letech ale klimatické změny způsobují stále častější písečné bouře, které narušují život v čínské metropoli.
Stále větší pozornost tak získává program na obnovení a vytvoření pásů lesů a keřů. I proto, že půdy, kde mohou lidé žít nebo kterou mohou obdělávat, je stále méně.
Sázení stromů je v Číně už dlouho jedním z klíčových environmentálních cílů.
Za posledních 40 let se v rámci projektu, který je mezi místními známý jako "Velká zelená čínská zeď", povedlo zvednout zalesnění Číny na čtvrtinu. V roce 1949 přitom lesy pokrývaly jen deset procent území.
Foto: Carlos Garcia Rawlins
Dominika Perlínová Dominika Perlínová
Aktualizováno 12. 6. 2021 15:23
Sázení stromů je v Číně už dlouho jedním z klíčových environmentálních cílů. Země i jednotliví farmáři se tak snaží bojovat proti stále se rozšiřující poušti. Písek z rozsáhlé Gobi se do Pekingu dostává skoro každé jaro. Pomoci by měl dlouhý pás zeleně.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 4 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy